ČESKÝ TĚŠÍN / V Turistickém informačním centru v Českém Těšíně je do 30. srpna k vidění multimediální výstava věnovaná hrdinům Skupiny Ładosie s názvem „Pasy pro život“.
Aleksander Ładoś je významnou, ale stále příliš málo známou osobností. Během druhé světové války využil svého postavení diplomata ve Švýcarsku a zorganizoval skupinu, která se věnovala systematické záchraně evropských Židů.
Máte jedinečnou příležitost dozvědět se více o činnosti Skupiny Ładośe – v Českém Těšíně, hned vedle Mostu přátelství, je výstava věnovaná těmto hrdinům!
Wystawę "Paszporty Życia" @InstPileckiego po raz pierwszy widziałam w Jerozolimie w 2019 r. Dziś – w Czeskim Cieszynie. Jesienią, także dzięki @PolishEmbassyUS, wystawa zawita do Miami. To tylko 3 z wielu lokalizacji, w których za jej pomocą można poznać historię Grupy Ładosia. pic.twitter.com/ua6darD3uj
— Katarzyna Rybka-Iwańska (@RybkaIwanska) July 28, 2022
Jedná se o jedinečnou výstavu. Její organizátor, Institut Pileckého, získal a archivoval desítky fotografií, dokumentů a dopisů, které svědčí o činnosti Skupiny Ładośe a jejích židovských spolupracovníků.
Krátké video o činnosti Aleksandra Ładośe a výstavě „Pasy života“
Návštěvníci si mohou přečíst reprinty dokumentů. Ve speciální multimediální prezentaci si mohou prohlédnout více než sto mimořádných portrétů z archivu Eissa.
„Jedná se o fotografie polských Židů, které byly pořízeny za účelem přípravy pasových dokladů, které by jim umožnily útěk a záchranu života. Návštěvníci mohou také zhlédnout záznam popisující akci předávání pasů do varšavského ghetta,“ uvádí se v propagačním materiálu.
V Jablunkově můžete navštívit výstavu Pasy pro život
Výstava s názvem. „Pasy pro život“ již hostilo například Muzeum holocaustu v Los Angeles, polské velvyslanectví v Bernu, Centrum kulturního dědictví v Jeruzalémě nebo Synagoga v Praze.
Podrobné informace o projektu Pasy pro život naleznete na stránkách Pileckého institutu ZDE.
Výstava v Českém Těšíně se koná díky spolupráci s Polským centrem.
Komentáře