ČESKÝ TĚŠÍN / V Turistickém informačním centru v Českém Těšíně je do 30. srpna k vidění multimediální výstava věnovaná hrdinům Skupiny Ładosie s názvem „Pasy pro život“.

Aleksander Ładoś je významnou, ale stále příliš málo známou osobností. Během druhé světové války využil svého postavení diplomata ve Švýcarsku a zorganizoval skupinu, která se věnovala systematické záchraně evropských Židů.

Máte jedinečnou příležitost dozvědět se více o činnosti Skupiny Ładośe – v Českém Těšíně, hned vedle Mostu přátelství, je výstava věnovaná těmto hrdinům!

Jedná se o jedinečnou výstavu. Její organizátor, Institut Pileckého, získal a archivoval desítky fotografií, dokumentů a dopisů, které svědčí o činnosti Skupiny Ładośe a jejích židovských spolupracovníků.

Krátké video o činnosti Aleksandra Ładośe a výstavě „Pasy života“

Návštěvníci si mohou přečíst reprinty dokumentů. Ve speciální multimediální prezentaci si mohou prohlédnout více než sto mimořádných portrétů z archivu Eissa.

„Jedná se o fotografie polských Židů, které byly pořízeny za účelem přípravy pasových dokladů, které by jim umožnily útěk a záchranu života. Návštěvníci mohou také zhlédnout záznam popisující akci předávání pasů do varšavského ghetta,“ uvádí se v propagačním materiálu.

V Jablunkově můžete navštívit výstavu Pasy pro život

Výstava s názvem. „Pasy pro život“ již hostilo například Muzeum holocaustu v Los Angeles, polské velvyslanectví v Bernu, Centrum kulturního dědictví v Jeruzalémě nebo Synagoga v Praze.

Podrobné informace o projektu Pasy pro život naleznete na stránkách Pileckého institutu ZDE.

Výstava v Českém Těšíně se koná díky spolupráci s Polským centrem.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.