TĚŠÍN / Po oblíbených a velmi úspěšných „Szersznikowských setkáních“ se Muzeum Těšínského Slezska rozhodlo připravit další atrakci pro milovníky historie. V neděli 3. července Grzegorz Studnicki, pracovník muzea a profesor Slezské univerzity, provedl návštěvníky po obou březích řeky Olzy po stopách těšínských pomníků v rámci „Szersznikovských procházek“.
Procházka začala v parku Míru, kde se nacházejí pomníky, které dnes nejsou příliš viditelné, ale kdysi zaujímaly významná místa. Patří k nim pomník Františka Josefa II. a fragmenty pomníku Františka Josefa I. Právě pro jeho sochu byl postaven podstavec, na kterém dnes stojí pomník Měška I. od Jana Raszky.
„V kontextu polských dějin byl Josef II. rozdělovatelem. V kontextu dějin Těšína, který v té době dlouho patřil k rakousko-uherské monarchii, se jevil jako pokrokový panovník, který zavedl řadu reforem. Například díky školským zákonům, které zavedl on a jeho matka, jsme na Těšínském Slezsku neměli negramotnost,“ vysvětlil Grzegorz Studnicki.
Altán z Třineckých železáren
Procházka po stopách těšínských pomníků byla také příležitostí prohlédnout si objekty umístěné v Muzeu Těšínského Slezska v čele s pomníkem jeho zakladatele Leopolda Szersznika. Prohlídka byla také vzácnou příležitostí nahlédnout do chodeb, které jsou veřejnosti běžně nepřístupné a kde jsou zavěšeny dochované pamětní desky.
Na trase procházky nemohla chybět studna Tří bratří. Grzegorz Studnicki vyprávěl legendu o založení města a příběh litinového altánu, který byl odlit v Třineckých železárnách.
Poslední zastávkou na polské straně řeky Olzy byl zrekonstruovaný pomník Těšínské Niké věnovaný vojákům Těšínského Slezska, kteří bojovali v řadách Pilsudského legií.
Poté se účastnici vydali na českou stranu. V Masarykových sadech přednášející hovořil o historii pomníku obětem první světové války.
Pomník Franze Schuberta zničili opilí Němci
Během procházky průvodce vyprávěl také o historii méně známých pomníků v Těšíně.
Například pomník skladatele Franze Schuberta zničili opilí Němci… Průvodce našel v archivních materiálech a dobovém tisku informace, z nichž vyplývá, že dva těšínští Němci přišli v noci ze zábavy a rozhodli se jít do ženského internátu zpívat serenády svým dívkám. Aby se dostali výš a blíž k oknům, vylezli na sochu Franze Schuberta, která stála před internátem. Socha se však převrátila.
Celá nešťastná milostná eskapáda málem vyústila v politický skandál. Pachatelé neúmyslné devastace památníku svého velkého rodáka v panice uprchli a snažili se zničení svádět na polské ozbrojence. Naštěstí se záležitost vyjasnila. A studenti polské školy, kteří byli zpočátku podezříváni z úmyslného zničení pomníku, pod něj umístili šerpu s textem „Co ti udělali tvoji krajané!“.
Schubertův pomník byl odhalen v roce 1901 před budovou tehdejšího internátu. Místo je nyní spíše spojováno s policejní stanicí. A samotný Schubert stojí na chodbě muzea.
Před námi jsou další zajímavé tematické “ Szersznikowské procházky“. Procházky začínají vždy v 11.00 hodin u Muzea Těšínského Slezska (vchod z parku Míru).
(indi)
Komentáře