TĚŠÍN / Po oblíbených a velmi úspěšných „Szersznikowských setkáních“ se Muzeum Těšínského Slezska rozhodlo připravit další atrakci pro milovníky historie. V neděli 3. července Grzegorz Studnicki, pracovník muzea a profesor Slezské univerzity, provedl návštěvníky po obou březích řeky Olzy po stopách těšínských pomníků v rámci „Szersznikovských procházek“.

Procházka začala v parku Míru, kde se nacházejí pomníky, které dnes nejsou příliš viditelné, ale kdysi zaujímaly významná místa. Patří k nim pomník Františka Josefa II. a fragmenty pomníku Františka Josefa I. Právě pro jeho sochu byl postaven podstavec, na kterém dnes stojí pomník Měška I. od Jana Raszky.

„V kontextu polských dějin byl Josef II. rozdělovatelem. V kontextu dějin Těšína, který v té době dlouho patřil k rakousko-uherské monarchii, se jevil jako pokrokový panovník, který zavedl řadu reforem. Například díky školským zákonům, které zavedl on a jeho matka, jsme na Těšínském Slezsku neměli negramotnost,“ vysvětlil Grzegorz Studnicki.

Altán z Třineckých železáren

Procházka po stopách těšínských pomníků byla také příležitostí prohlédnout si objekty umístěné v Muzeu Těšínského Slezska v čele s pomníkem jeho zakladatele Leopolda Szersznika. Prohlídka byla také vzácnou příležitostí nahlédnout do chodeb, které jsou veřejnosti běžně nepřístupné a kde jsou zavěšeny dochované pamětní desky.

Na trase procházky nemohla chybět studna Tří bratří. Grzegorz Studnicki vyprávěl legendu o založení města a příběh litinového altánu, který byl odlit v Třineckých železárnách.

Poslední zastávkou na polské straně řeky Olzy byl zrekonstruovaný pomník Těšínské Niké věnovaný vojákům Těšínského Slezska, kteří bojovali v řadách Pilsudského legií.

Poté se účastnici vydali na českou stranu. V Masarykových sadech přednášející hovořil o historii pomníku obětem první světové války.

Pomník Franze Schuberta zničili opilí Němci

Během procházky průvodce vyprávěl také o historii méně známých pomníků v Těšíně.

Například pomník skladatele Franze Schuberta zničili opilí Němci… Průvodce našel v archivních materiálech a dobovém tisku informace, z nichž vyplývá, že dva těšínští Němci přišli v noci ze zábavy a rozhodli se jít do ženského internátu zpívat serenády svým dívkám. Aby se dostali výš a blíž k oknům, vylezli na sochu Franze Schuberta, která stála před internátem. Socha se však převrátila.

Celá nešťastná milostná eskapáda málem vyústila v politický skandál. Pachatelé neúmyslné devastace památníku svého velkého rodáka v panice uprchli a snažili se zničení svádět na polské ozbrojence. Naštěstí se záležitost vyjasnila. A studenti polské školy, kteří byli zpočátku podezříváni z úmyslného zničení pomníku, pod něj umístili šerpu s textem „Co ti udělali tvoji krajané!“.

Schubertův pomník byl odhalen v roce 1901 před budovou tehdejšího internátu. Místo je nyní spíše spojováno s policejní stanicí. A samotný Schubert stojí na chodbě muzea.

Před námi jsou další zajímavé tematické “ Szersznikowské procházky“. Procházky začínají vždy v 11.00 hodin u Muzea Těšínského Slezska (vchod z parku Míru).

(indi)

Komentáře


Čtěte také


Povedl se letošní ples dětí polské školy v Oldřichovicích? Nemáme žádné pochybnosti [fotografie]
Únor032023

Povedl se letošní ples dětí polské školy v Oldřichovicích? Nemáme žádné pochybnosti [fotografie]

Zábava až do rána. Ples pořádala bystřická polská škola
Únor032023

Zábava až do rána. Ples pořádala bystřická polská škola

„Puzzle tour v Oldřichovicích“. Děti se dozvěděly, co je to malování
Únor022023

„Puzzle tour v Oldřichovicích“. Děti se dozvěděly, co je to malování

10 tipů na víkend
Únor022023

10 tipů na víkend

Z redakční pošty: Novoroční setkání v Hnojníku
Leden312023

Z redakční pošty: Novoroční setkání v Hnojníku

Naplánujte si s námi víkend. Nejzajímavější události na Těšínském Slezsku
Leden262023

Naplánujte si s námi víkend. Nejzajímavější události na Těšínském Slezsku

Beskid Śląski shrnul uplynulý rok. Podívejte se, co plánuje letos!
Leden252023

Beskid Śląski shrnul uplynulý rok. Podívejte se, co plánuje letos!

Clanek
Leden222023

František Kowolowski vystavuje v Trisii

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.