V neděli 29. června se členové cyklistického oddílu Polského turisticko-sportovního spolku „Beskid Śląski“ sešli v Bohumíně a vyrazili do Raciborze. Trasa cyklistického výletu vedla mimo jiné meandry řeky Odry. Navzdory horku cyklisté ocenili nádherné prostředí na této trase.

Výletu se zúčastnilo jedenáct účastníků. Oficiální trasa z Bohumína do Raciborze a zpět měla být dlouhá asi 60 km, ale v praxi se ukázalo, že účastníci urazili téměř 70 km.

„V loňském roce se mezi našimi členy ozývaly hlasy, abychom se projeli z Bohumína do Raciborze. Tak jsme to v této sezóně realizovali. Při výběru trasy jsem se řídil především bezpečností účastníků, tj. vytyčil jsem ji po vedlejších silnicích, cyklostezkách. Chtěl jsem se vyhnout hlavním silnicím. Nejzajímavější část trasy byla hned na začátku, když jsme jeli podél meandrů řeky Odry. Jedná se o jedinečné místo z hlediska přírody, protože řeka zde není regulována člověkem a volně mění své koryto. Vyskytují se zde unikátní druhy rostlin, ptáků, a dokonce zde byl objeven nový druh houby,“ řekl Leszek Cimała, který vedl výpravu do Raciborze.

Jízda na kole v horku

Velmi náročný byl poslední úsek cesty vedoucí přes povodňový poldr, který byl vybudován po velké povodni v roce 1997, kdy byla celá Racibórz pod vodou. Obtížnost tohoto úseku nespočívala v jeho délce, nutnosti zdolávat kopce nebo štěrkovém povrchu, ale v narůstajícím horku a absenci jakékoliv ochrany před spalujícím sluncem.

„V neděli bylo opravdu velké horko, ale neměl jsem obavy o zdraví účastníků, protože v cyklistické sekci máme zkušené cyklisty. Kvůli spalujícímu vedru jsem se rozhodl zvýšit tempo, abychom byli co nejméně na slunci. Účastníci neměli problém udržet tempo, takže jsme trasu zvládli v dobrém čase,“ dodal Leszek Cimała.

V Raciborzi se účastníci zájezdu schovali před sluncem v jedné z restaurací na náměstí. Někteří cyklisté se ochlazovali v kašnách na jednom z postranních náměstí, hned vedle tržnice. Přestože Racibórz nabízí mnohem víc než jen náměstí, účastníci se rozhodli město neprohlédnout. Slunce jim nedalo na výběr.

Výlet se rozdělil na dvě skupiny

Na zpáteční cestě se účastníci akce rozdělili do dvou skupin. Jedna se vrátila jinou cestou do Bohumína. Druhá se vydala na cestu s ambiciózním plánem dojet zpět do Cieszyna. „V horku to však bylo utrpení. A tak se dva odvážlivci dostali na kole až domů. Zato já a můj kamarád Krzysztof jsme to vzdali a nasedli jsme na vlak v Dětmarovicích,“ řekl Robert Wałaski, předseda cyklistického oddílu PTTS „Beskid“.

Výlet vedl Leszek Cimała se svou pětiletou dcerou Anielkou v závěsu. „Výletu se zúčastnila celá rodina Cimalů. Pětiletá Anielka, její rodiče a prarodiče. Opravdu, opravdu se mi to líbilo. Kéž by s námi jezdilo více cyklistických rodin! – dodal Robert Walaski.

„Poprvé jsme se zúčastnili cyklistického výletu cyklistické sekce. Velmi se nám to líbilo. Bylo velké teplo, naštěstí jsme cestou zpět projížděli stinnými úseky. Rád bych se zúčastnil výletu po Beskydech, který je plánován na 24. července, ale bohužel mi termín nevyhovuje. Možná příště,“ řekl Tadeusz Cimała, účastník nedělní cyklojízdy do Raciborze.

Další cyklistická túra 17. července

„Další letošní akce cyklistické sekce se uskuteční 17. července a povede po cyklostezkách do Ostravy. 24. července nás pak čeká poměrně dlouhá a náročná trasa kolem Beskyd. V červenci plánujeme také dětskou cyklistickou jízdu,“ oznámil Robert Walaski.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.