DOLNÍ LÍŠTNÁ / Místní skupina PZKO v Dolní Líštné společně s Mužským pěveckým sborem Gorol uspořádali akci ke 100. výročí narození Ludwika Cienciały (Macieje). V sobotu 2. dubna přišlo do nově zrekonstruovaného sálu Domu PZKO v Líštné více než 100 lidí.

Hosty přivítala předsedkyně MS PZKO v Dolní Líštné Renata Szkucik. „Připomenutí stého výročí narození Ludwika Cienciały bylo nápadem sehrané skupiny – profesora Daniela Kadłubce, doktora Stanisława Gawlika, Karola Suszky a Tadeusze Filipczyka, který se zároveň zhostil moderování celého programu,“ uvedla.

Moderátor Tadeusz Filipczyk na úvod představil profil Ludwika Cienciały alias Macieje jako člena Mužského pěveckého sboru Gorol a ohlásil první část vystoupení sboru. „Gorol chce Ludwikovi vzdát hold tím nejlepším způsobem, jaký zná, a to zpěvem. Celý Gorolija nosí Macieje ve svém srdci. Jeho vtipy se vyprávějí neustále a Gorolija žije Maciejem,“ dodal Filipczyk.

Humor jako prvek lidové tvořivosti

Během večera vystoupil také Karol Suszka, emeritní ředitel Těšínského divadla, který mistrně přednesl Maciejův životopis a pobavil publikum až k slzám.

Doc. Jana Raclavská ve své přednášce „Humor jako prvek lidové tvořivosti“ seznámila posluchače s podstatou komiky v anekdotách a příbězích Ludwika Cienciały. Zaměřila se na ty aspekty, které jsou pro jeho tvorbu nejcharakterističtější, tj. na situačnost, slovo a podobu člověka.

Na pódiu vystoupily žákyně polské základní školy v Bukovci, vítězky soutěže v nářečí – Maria Czepczor, Natalia Zogata a Eliška Gazur, které představily historky „Kołocze“ a „Bachora“.

Záběry s Maciejem

Zajímavým zpestřením akce bylo promítání krátkého filmu, v němž se Maciej objevil během akce Gorolski Święto. V rámci oslav bylo také možné prohlédnout si výstavu „Macejův smích. Život a dílo Ludwika Cienciały“, kterou připravil archivář Marian Steffek.

Na závěr setkání se přítomní, kteří Ludwika Cienciału znali, podělili o několik vzpomínek na něj – i tyto anekdoty vyvolaly smích.

Na akci byla přítomna Helena Legowicz, předsedkyně Polského kulturně-osvětového svazu v České republice.

Ludwik Cienciała se zasloužil o polskost na Zaolší

„Myšlenka uspořádat vzpomínkovou akci se zrodila jako výsledek diskusí se členy sboru „Gorol“. Ludwik Cienciała se zasloužil o polskost v Zaolší. Uspořádání této vzpomínkové akce by nebylo možné bez PZKO v Líštné, jehož byl Ludwik Cienciała členem. Tak jsme se zeptali, jestli by nechtěli spolupracovat, a oni souhlasili, a díky tomu jsme se tu mohli sejít v tak hojném počtu,“ shrnul Stanisław Gawlik, jeden z iniciátorů vzpomínkové akce ke 100. výročí narození Ludwika Cienciały.

Oficiální část oslav byla zakončena společným zpěvem písně „Szumi jawor szumi“.

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego