DOLNÍ LÍŠTNÁ / Místní skupina PZKO v Dolní Líštné společně s Mužským pěveckým sborem Gorol uspořádali akci ke 100. výročí narození Ludwika Cienciały (Macieje). V sobotu 2. dubna přišlo do nově zrekonstruovaného sálu Domu PZKO v Líštné více než 100 lidí.

Hosty přivítala předsedkyně MS PZKO v Dolní Líštné Renata Szkucik. „Připomenutí stého výročí narození Ludwika Cienciały bylo nápadem sehrané skupiny – profesora Daniela Kadłubce, doktora Stanisława Gawlika, Karola Suszky a Tadeusze Filipczyka, který se zároveň zhostil moderování celého programu,“ uvedla.

Moderátor Tadeusz Filipczyk na úvod představil profil Ludwika Cienciały alias Macieje jako člena Mužského pěveckého sboru Gorol a ohlásil první část vystoupení sboru. „Gorol chce Ludwikovi vzdát hold tím nejlepším způsobem, jaký zná, a to zpěvem. Celý Gorolija nosí Macieje ve svém srdci. Jeho vtipy se vyprávějí neustále a Gorolija žije Maciejem,“ dodal Filipczyk.

Humor jako prvek lidové tvořivosti

Během večera vystoupil také Karol Suszka, emeritní ředitel Těšínského divadla, který mistrně přednesl Maciejův životopis a pobavil publikum až k slzám.

Doc. Jana Raclavská ve své přednášce „Humor jako prvek lidové tvořivosti“ seznámila posluchače s podstatou komiky v anekdotách a příbězích Ludwika Cienciały. Zaměřila se na ty aspekty, které jsou pro jeho tvorbu nejcharakterističtější, tj. na situačnost, slovo a podobu člověka.

Na pódiu vystoupily žákyně polské základní školy v Bukovci, vítězky soutěže v nářečí – Maria Czepczor, Natalia Zogata a Eliška Gazur, které představily historky „Kołocze“ a „Bachora“.

Záběry s Maciejem

Zajímavým zpestřením akce bylo promítání krátkého filmu, v němž se Maciej objevil během akce Gorolski Święto. V rámci oslav bylo také možné prohlédnout si výstavu „Macejův smích. Život a dílo Ludwika Cienciały“, kterou připravil archivář Marian Steffek.

Na závěr setkání se přítomní, kteří Ludwika Cienciału znali, podělili o několik vzpomínek na něj – i tyto anekdoty vyvolaly smích.

Na akci byla přítomna Helena Legowicz, předsedkyně Polského kulturně-osvětového svazu v České republice.

Ludwik Cienciała se zasloužil o polskost na Zaolší

„Myšlenka uspořádat vzpomínkovou akci se zrodila jako výsledek diskusí se členy sboru „Gorol“. Ludwik Cienciała se zasloužil o polskost v Zaolší. Uspořádání této vzpomínkové akce by nebylo možné bez PZKO v Líštné, jehož byl Ludwik Cienciała členem. Tak jsme se zeptali, jestli by nechtěli spolupracovat, a oni souhlasili, a díky tomu jsme se tu mohli sejít v tak hojném počtu,“ shrnul Stanisław Gawlik, jeden z iniciátorů vzpomínkové akce ke 100. výročí narození Ludwika Cienciały.

Oficiální část oslav byla zakončena společným zpěvem písně „Szumi jawor szumi“.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.