CIESZYN / Polsko-česká válka v letech 1919-1920 byla tématem dalšího „Szersznikovského setkání“, které uspořádalo Muzeum Těšínského Slezska. Daniel Korbel a Tomáš Rusek se 23. února v Římském sále pokusili o představení historických faktů na toto téma.

Historici odpovídali na otázky moderátora Wojciecha Święse a také na dotazy z publika. A sál byl plný. „Není divu. Toto téma stále vzbuzuje mnoho kontroverzí a emocí,“ poznamenala ředitelka muzea Irena French. Zdůraznila však, že účelem setkání bylo spolehlivě a objektivně prezentovat historická fakta.

Toto téma je málo známé a několik málo studií je neobjektivních a plných chyb

Korbel přiznal, že v Polsku se o této válce téměř nic neví.

„Pokud někdo něco ví, pak o smrti generála Hallera. Existuje jen málo prací na toto téma a jsou špatné, je v nich mnoho chyb i v číslech a datech,“ poznamenal Korbel. Dodal, že zatím nejlepší prací je publikace Adama Przybylského „Walka o Śląsk Cieszyński w styczniu 1919“ z roku 1932.

I těchto málo vědeckých a populárních publikací o tomto konfliktu vzbuzuje velké emoce. Například Adam Słomka z Cieszyna, který byl přítomen v publiku (polský politik, aktivista demokratické opozice v komunistickém Polsku, v letech 1991-2001 poslanec), zmínil knihu, kterou si pamatuje ze starých časů, z rodinného domu – „Czesi“. Oba historici se však shodli, že se jedná o velmi špatnou knihu.

Uvedli však několik jmen autorů, kteří se tématu věnují a faktografie obsažená v jejich pracích je spolehlivá, např.: Krzysztof Nowak, Grzegorz Wnętrzak, Grzegorz Gąsior, Stanisław Zahradnik. „Chybí však ucelená studie na toto téma,“ uvedl Korbel, absolvent Právnické fakulty a doktorand Fakulty humanitních studií Slezské univerzity v Katovicích, který píše doktorskou práci o válce o Těšínské Slezsko.

Konflikt? Válka? Invaze? Hraniční spor? – spor o terminologii

Další připomínka, která zazněla z úst účastníků, se týkala používané terminologie. „Co to bylo? Proč používat termíny konflikt nebo hraniční spor, když šlo prostě o agresi, expanzi,“ ptali se diskutující.

Oba historici se shodli, že se nepochybně jednalo o válku. „Z našeho pohledu to byla obranná válka,“ vysvětlil Korbel.

Pro ty, kteří se setkání nezúčastnili, ale chtějí si diskusi poslechnout, připraví muzeum filmový záznam celého setkání. Ředitelka muzea Irena Frenchová na závěr zdůraznila, že téma je velmi složité a že je třeba zachovat objektivitu historických faktů, což se podle ní oběma pozvaným historikům podařilo.

Setkání se uskutečnilo v rámci projektu „Těšínské Slezsko/ Śląsk Cieszyński 1920-2021” financovaného z grantu Mezinárodního visegrádského fondu. Celá dvouhodinová diskuse byla zaznamenána. Muzeum Těšínského Slezska po sestříhání a otitulkování zpřístupní celý záznam setkání na svém kanálu YouTube.

(indi)

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego