Halina Szczotka
E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz
Od roku 2019 se na zadní straně obálky měsíčníku Zwrot objevují rodinné památky našich čtenářů. Vzpomínek a předmětů s nimi spojených je někdy tolik, že se na obálku nevejdou. Pak je přesuneme jako širší článek doprostřed čísla. Letošní rok můžeme považovat za mimořádně úspěšný.
V lednu jsme obdrželi černobílou fotografii v podobě pohlednice, na které jsou zachyceni návštěvníci a zaměstnanci lázní Trenčianske Teplice v roce 1931. Fotografii poslala Ewa Wałaska z Bystřice, která se podělila o vzpomínky na svou babičku Zuzannu Sikorovou.
V únoru jsme zveřejnili pozvánku na hasičský ples v roce 1932, adresovanou Korneliovi Mackowskému, řediteli školy v Suché Górné. Pozvánku zaslal Władysław Koch.
V březnu vyšel článek s názvem „Láska k zemi se dědí po předcích“, který informoval o návštěvě u Otona Wani z Doubravy. Nestor rodiny se s námi podělil o své vzpomínky na dětství a rané mládí, kdy žil s rodinou na velkém statku v Ropici.
Na obálce březnového čísla je gobelín s Bílou orlicí z meziválečného období, který patřil Jerzymu Polaczkovi (tchánovi Otona Wanii), spisovateli, novináři (psal mimo jiné pro „Zwrot“), řediteli pražské pobočky Polské tiskové agentury, šéfredaktorovi „Głos Ziemi Cieszyńskiej“.
V dubnu jsme zveřejnili kresbu J. S. Stępołowského z roku 1927, na níž je vyobrazen Wilhelm Cimała, policista sloužící u slezské zemské policie, který zahynul v Katyni. Kresba pochází ze sbírky Tadeusze Cimały z Oldřichovic, vnuka zavražděného.
V dubnovém čísle vyšel také rozhovor s Marií Cymorek z Českého Těšína, která vzpomínala na starou Orlovou. Tehdy jsme publikovali dva velmi zajímavé soubory fotografií: starou Orlovou v objektivu jejího manžela Jana Cymorka a Larischův zámek v Karviné v objektivu jejího otce Gustawa Sikory.
V květnu jsme od Ewy Sikory obdrželi rodinnou památku – kreslířskou kazetu z počátku 20. století, která patřila Jerzymu Cienciałovi, dědečkovi Ewy.
V květnu jsme pomáhali najit instituci, která by měla zájem o sbírku několika set fotografií po profesoru Kornelu Michejdovi. Adam Fleks, nálezce sbírky, nás požádal o pomoc při hledání instituce, která by byla ochotna ji přijmout. Fotografie významného bystřického chirurga, Spravedlivého mezi národy, byly umístěny v Muzeu protestantismu v Cieszyně.
Zwrot zveřejnil dva rozhovory ilustrované vybranými fotografiemi z cenné sbírky – s již zmíněným Adamem Fleksem a Marcinem Gabrysem, kurátorem Muzea protestantismu v Cieszyně.
V červnu jsme zveřejnili fotografii, kterou nám poslala Danuta Urbanczyková z Bouhmína a na níž jsou zachyceni členové Polského smíšeného sboru z Polské Lutyně v roce 1926. Mezi sboristy je i Maria Bieleszová, matka majitele fotografie.
V červnu jsme také zahájili sérii vzpomínek „Hrádek ve vzpomínkách Emila Kędziery (1906-1978)“. Jedná se o vzpomínky, Emil Kędziera sepsal v roce 1972 a které z rukopisu přepsala jeho dcera Anna Kędziera-Kajzar. Fragmenty vzpomínek byly ilustrovány fotografiemi z rodinného archivu a akvarely, které namaloval Emil Kędziera.
V červencovém čísle jsme na poslední straně uveřejnili olejomalbu Czesława Kuryatty z roku 1945, na které je zobrazen Jan Cymorek z Orlové ve věku asi 7 let. Obraz patří Marii Cymorek z Českého Těšína.
V srpnovém čísle byla na poslední straně fotografie rovněž ze sbírky Marie Cymorkové, pořízená jejím manželem Janem Cymorkem v roce 1965, na níž je zachyceno již neexistující Polské reálné gymnázium v Orlové.
V září jsme ukázali gobelín s polským znakem, který v meziválečném období zhotovila Bożena Klepek z Doubravy a který nám poslala Maria Musil (dcera).
V říjnu jsme zveřejnili Postilu pátera Dr. Leopolda Otty z roku 1892 z rodinné sbírky Wandy Karoliny Gnidy.
V listopadu jsme zveřejnili rozhovor s Dariuszem Tomanem, ve kterém vzpomínal na dědečka Otto Tomana z Orlové, vojáka polských ozbrojených sil ve Velké Británii. Text byl ilustrován fotografiemi, dokumenty a knihami z rodinného archivu. Na poslední straně jsme zveřejnili jednu z fotografií, na níž je Otton Toman zachycen mezi svými kolegy z armády.
V minulém čísle 2021 se naše redakční kolegyně Nina Suchánek podělila s našimi čtenáři o rodinnou památku – byly to formy na pečení cukroví a výrobu domácí čokolády z poloviny 20. století, které patřily její babičce Gizele Firlové.
Rádi bychom vás ujistili, že všechny památky, které jste nám poslali, ale nebyly vydány v tomto roce, čekají ve frontě na vydání v příštím roce. Moc děkujeme, že jste se s námi podělili o své vzpomínky. Bez vaší pomoci by tato rubrika nemohla existovat!
Komentáře