JISTEBNÁ /Mimořádný úspěch zazanamenal v těchto dnech Regionální soubor Istebna z Jistebné. Na 52. Mezinárodním soutěžním festivalu folkloru horských zemí v Zakopanem soubor získal prestižní cenu „Złota Ciupaga“ za program Svatba jistebňanských horalů.

Došlo k tomu poprvé během jeho stodvacetileté historii.

K účasti na festivalu soubor Istebna byl vytipován během 52. Festiwalu Folkloru Górali Polskich (Folklórní festival polských horalů) v Žyvci, kde získal ocenění Srebrne Żywieckie Serce. Na festivalu v Zakopanem se kromě Istebné představily ještě tři polské folklórní soubory. Cenu Srebrna Ciupaga obdržel soubor Lachy z města Nowy Sącz, cenu Brązowa Ciupaga Regle z Poronina.

Program „Wesele Górali Istebniańskich” představuje vybrané prvky horalského svatebního obřadu. Vznikl podle scénáře z roku 2009, jehož autorem je Tadeusz Papierzyński.

Jeden z nejstarších polských souborů

Regionální soubor „Istebna” z Jistebné je pravděpodobně nejstarším polským folklórním souborem. Jeho počátky sahají do roku 1901. Již v roce 1908 vystupoval pro samotného císaře Františka Josefa I. ve Vídni během slavností k šedesátiletému výročí jeho vlády. Představil se také na prezidentských dožínkách ve Spale v roce 1933 před tehdejší hlavou státu Ignacym Mościckým.

V roce 1934 se „Istebna” zúčastnila kulturního počinu Święto Pieśni (Svátek písní) ve Wisle, zatímco v dalších třech letech Święta Gór (Svátek hor), z kterého pak vznikla v současné době největší folklórní událost v Polsku – Týden beskydské kultury.

V seriálu Čtyři z tanku a pes

„Istebna” se zúčastnila natáčení mnoha televizních  a rozhlasových pořadů. V roce 1969 členové souboru byli přizvání k natáčení posledního dílu populárního seriálu Čtyři z tanku a pes, kde zinscenovali horalskou svatbu pro hlavní hrdiny. Natáčelo se v obci Jistebná.

Soubor vystupoval v celém Polsku, představil se na mnoha významných folklórních festivalech, včetně řady zahraničních. Prezentoval se v Německu, Rakousku, Česku, Slovensku, ve Velké Británii, Francii, Makedonii, Rumunsku, Bosně a Hercegovině, Chorvatsku, Turecku, Rusku, Maďarsku, Ukrajině, Itálii, Alžírsku, Sjednocených arabských emirátech, Mongolsku, Jordánsku. Kromě toho třikrát v Číně, Austrálii a Brazílii.

 V roce 2016 se uměleckým vedoucím souboru stala Maria Motyka, výuku tance má na starosti Józef Łupieżowiec. Celá skupina má kolem 40 členů. V roce 2011 soubor obdržel z rukou ministra kultury nejvyšší ocenění v oblasti lidové kultury – cenu Oskara Kolberga.

(gam)

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.