Spáchal sebevraždu ve chvíli, kdy měl být zatčen
Vojenský sluha u 100. pluku v Krakově Josef Moris zpronevěřil určitou finanční částku z vojenských peněz. Poté uprchl do Třince, kde se ho však kompetentním orgánům podařilo koncem června 1900 vypátrat. Ve chvíli, kdy měl být zatčen, vytáhl revolver a zastřelil se.
Sklář se zastřelil z revolveru
Sklářský mistr Ludvík Socha se 30. června 1900 zastřelil z revolveru přímo pod zámeckým vrchem v Těšíně. Kolemjdoucí když uslyšeli výstřel, přiběhli k němu, avšak nešťastník byl už mrtvý.
Žhář zapálil usedlost
Hospodářství rolníka Pardubického v Ropici zachvátil 20. června 1904 oheň. Jak se záhy ukázalo, jednalo o žhářství. Pachatel tohoto odsouzeníhodného činu byl brzy nato vypátrán a zatčen.
Vzteklý pes útočil na lidi a zvířata
Opravdové drama zažili 4. června 1906 lidé v Třanovicích. Do obce se zatoulal vzteklý pes z Těšína, který pak útočil na lidi i dobytek. Než se ho podařilo zlikvidovat, pokousal 11 lidí, včetně jednoho četníka a dvě krávy. Pokousaní byli převezeni do ústavu v Krakově, kde dostali očkování proti vzteklině.
Hospodář přišel o prasata
Nezvanou návštěvu měl v červnu 1906 hospodář Baron z Horního Žukova. Zloději se vloupali do chléva, kde ukradli čtyři prasata v hodnotě 100 rakouských korun. Podle četných krvavých stop se dalo usuzovat, že zvířata zabili na místě.
Drsná politická agitace
Nechutnou politickou příchuť měl incident, který se odehrál 16. června 1911 v Dolní Líštné. Když se pozdě večer slévač Hahn vracel domů, poblíž jeho obydlí ho přepadla skupina socialistů. Jejich poněkud drsnou „politickou agitaci“ dotyčný přežil jen s velkým štěstím. Těžce raněný musel být převezen do nemocnice v Třinci.
Dopadli žháře
Ve stodole hospodáře Ondřeje Durawy v Bystřici vypukl 21. června 1912 požár, který se naštěstí podařilo hned uhasit. Jak se záhy zjistilo, hospodářskou budovu se pokusil zapálit jistý Josef Raszka, který se chtěl pomstít jejímu majiteli. Žhář byl krátce po činu zatčen.
Pokus o sebevraždu nevyšel
Nervové vypětí stály v pozadí pokusu o sebevraždu vojáka z 3. pluku pěchoty v Těšíně Lihockého. Ten si 16. června 1913 v bytě své babičky prostřelil revolverem pravou stranu plic. Přivolaný lékař postřeleného ošetřil a nařídil jeho převoz do vojenské nemocnice v těšínských kasárnách. Zranění bylo klasifikováno jako nepříliš vážné.
Krádeže ve vagonech
Několik láhví koňaku ukradli v červnu 1918 z vagonu na těšínském nádraží neznámí zloději. Zásilka z rumunské Bukurešti směřovala k jedné firmě v Bielsku. Z dalšího vagonu zmizelo dvacet lopat a dvacet žehliček.
Nešťastné uklouznutí
Jistý voják se pokusil 17. června 1918 na nádraží v Karviné naskočit do rozjíždějícího se německého vojenského vlaku. Uklouzl na schůdcích, vlaková souprava ho táhla za uniformu padesát metrů. Teprve potom tělo bez hlavy a jedné nohy spadlo vedle kolejí. Voják předtím bojoval v Rumunsku a ve Francii, nakonec našel smrt na karvinském nádraží.
Epidemie mezi prasaty
Nadměrná vedra a nedostatek potravy způsobil v červnu 1919 epidemii mezi prasaty v Těrlicku. Hynuly hlavně bachyně těsně před vrhem, což jejím majitelům působilo ještě větší škody. Dobový tisk hospodáře vyzýval, aby stěny chlévů natírali vápnem a více je větrali, prasatům pak do stravy přidávali sůl a kyselé zelí.
(gam)
Komentáře