Čtěte nás! Každý den nové informace!

Spáchal sebevraždu ve chvíli, kdy měl být zatčen

Vojenský sluha u 100. pluku v Krakově Josef Moris zpronevěřil určitou finanční částku z vojenských peněz. Poté uprchl do Třince, kde se ho však kompetentním orgánům podařilo koncem června 1900 vypátrat. Ve chvíli, kdy měl být zatčen, vytáhl revolver a zastřelil se.

Sklář se zastřelil z revolveru

Sklářský mistr Ludvík Socha se 30. června 1900 zastřelil z revolveru přímo pod zámeckým vrchem v Těšíně. Kolemjdoucí když uslyšeli výstřel, přiběhli k němu, avšak nešťastník byl už mrtvý.  

Žhář zapálil usedlost

Hospodářství rolníka Pardubického v Ropici zachvátil 20. června 1904 oheň. Jak se záhy ukázalo, jednalo o žhářství. Pachatel tohoto odsouzeníhodného činu byl brzy nato vypátrán a zatčen.

Vzteklý pes útočil na lidi a zvířata

Opravdové drama zažili 4. června 1906 lidé v Třanovicích. Do obce se zatoulal vzteklý pes z Těšína, který pak útočil na lidi i dobytek. Než se ho podařilo zlikvidovat, pokousal 11 lidí, včetně jednoho četníka a dvě krávy. Pokousaní byli převezeni do ústavu v Krakově, kde dostali očkování proti vzteklině.

Hospodář přišel o prasata

Nezvanou návštěvu měl v červnu 1906 hospodář Baron z Horního Žukova. Zloději se vloupali do chléva, kde ukradli čtyři prasata v hodnotě 100 rakouských korun. Podle četných krvavých stop se dalo usuzovat, že zvířata zabili na místě.

Drsná politická agitace

Nechutnou politickou příchuť měl incident, který se odehrál  16. června 1911 v Dolní Líštné.  Když se pozdě večer slévač Hahn vracel domů, poblíž jeho obydlí ho přepadla skupina socialistů. Jejich poněkud drsnou „politickou agitaci“ dotyčný přežil jen s velkým štěstím. Těžce raněný musel být převezen do nemocnice v Třinci.

Dopadli žháře

Ve stodole hospodáře Ondřeje Durawy v Bystřici vypukl 21. června 1912 požár, který se naštěstí podařilo hned uhasit. Jak se záhy zjistilo, hospodářskou budovu se pokusil zapálit jistý Josef Raszka, který se chtěl pomstít jejímu majiteli. Žhář byl krátce po činu zatčen.

Pokus o sebevraždu nevyšel

Nervové vypětí stály v pozadí pokusu o sebevraždu vojáka z 3. pluku pěchoty v Těšíně Lihockého.  Ten si 16. června 1913 v bytě své babičky prostřelil revolverem pravou stranu plic. Přivolaný lékař postřeleného ošetřil a nařídil jeho převoz do vojenské nemocnice v těšínských kasárnách. Zranění bylo klasifikováno jako nepříliš vážné.

Krádeže ve vagonech

Několik láhví koňaku ukradli v červnu 1918 z vagonu na těšínském nádraží neznámí zloději. Zásilka z rumunské Bukurešti směřovala k jedné firmě v Bielsku. Z dalšího vagonu zmizelo dvacet lopat a dvacet žehliček.

Nešťastné uklouznutí

Jistý voják se pokusil 17. června 1918 na nádraží v Karviné naskočit do rozjíždějícího se německého vojenského vlaku. Uklouzl na schůdcích, vlaková souprava ho táhla za uniformu padesát metrů. Teprve potom tělo bez hlavy a jedné nohy spadlo vedle kolejí. Voják předtím bojoval v Rumunsku a ve Francii, nakonec našel smrt na karvinském nádraží.

Epidemie mezi prasaty

Nadměrná vedra a nedostatek potravy způsobil v červnu 1919 epidemii mezi prasaty v Těrlicku. Hynuly hlavně bachyně těsně před vrhem, což jejím majitelům působilo ještě větší škody. Dobový tisk hospodáře vyzýval, aby stěny chlévů natírali vápnem a více je větrali, prasatům pak do stravy přidávali sůl a kyselé zelí.

(gam)

Komentáře


Čtěte také


10 tipů na víkend
Červenec292021

10 tipů na víkend

Tanečníci ze souboru Błędowice se v Milíkově připravovali na svá nadcházející vystoupení.
Červenec292021

Tanečníci ze souboru Błędowice se v Milíkově připravovali na svá nadcházející vystoupení.

V Životicích uctí památku místních zavražděných německými okupanty
Červenec292021

V Životicích uctí památku místních zavražděných německými okupanty

Očkovat proti Covid-19 se bude také v Jablunkově
Červenec282021

Očkovat proti Covid-19 se bude také v Jablunkově

Historie polského rocku v Bystřici v podání skupiny Contiband
Červenec272021

Historie polského rocku v Bystřici v podání skupiny Contiband

Obchod a řemesla v Českém  Těšíně
Červenec262021

Obchod a řemesla v Českém Těšíně

Druhý ročník Restaurant Day v Bystřici
Červenec262021

Druhý ročník Restaurant Day v Bystřici

Vyčistili  náhrobek  Jana Glajcara ve Svibici
Červenec252021

Vyčistili náhrobek Jana Glajcara ve Svibici


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

Website Security Test