Čtěte nás! Každý den nové informace!

PETROVICE U KARVINÉ /  Slavnostní setkání u příležitosti 10. výročí vzniku Klubu nápadů Místní skupiny Polského kulturně-osvětového svazu v Petrovicích u Karviné se uskutečnilo v úterý 15. června. Kromě členů a sympatiků pozvánku obdrželi někteří přednášející, kterých bylo v průběhu desetileté existence klubu zhruba čtyřicet.

Hned v úvodu setkání předseda klubu Tadeusz Toman připomněl, že se akce měla původně uskutečnit již v únoru, avšak ze známých důvodů se může konat teprve nyní.

Z pozvaných hostů dorazili mj. známý veřejný činitel Stanisław Gawlik a Stanisław Grym, předseda cykloturistického spolku Koło Turystyki Rowerowej Gminy Godów.

Petrovický Klub nápadů vznikl v roce 2011 z iniciativy Tadeusze Tomana. Přednášky se konají pětkrát do roka (v únoru, dubnu, červnu, září a listopadu), vždy třetí úterý v měsíci. První setkání mělo místo 15. února 2011, hostem był Bogusław Raszka, předseda Místní skupiny PZKO ve Vendryni.

Nejrůznější témata, nejrůznější hosté

Během těchto setkání přišla na přetřes nejrůznější problematika, zvalo se různé hosty. Byli mezi nimi lékaři, cestovatelé, regionální politici, předsedové a členové Místních skupin PZKO, veřejní činitelé a další. Účastníci se zaměřili například na život a tvorbu spisovatele Gustawa Morcinka, problematiku prezentace Poláků na Záolší v českých školách, zabývali se otázkou šelem v Beskydech či Olzou coby slezskou řekou. Hovořilo se také o legendarních letcích Żwirkovi a Wigurovi či o Československo-polském sporu o Těšínsko v roce 1919.

V roli přednášejícího se také ocitl Sándor Pálffy, který přiblížil činnost Svazu Maďarů v Ostravě.

Nejvíc posluchačů měl Jacek Sikora

Dvě přednášky měl sám předseda Klubu nápadů Tadeusz Toman, vyprávěl o Bitvě pod Monte Cassino a 1. Slezském povstání. Nejvíc přednesů (3) má Stanisław Gawlik. Nejvíc posluchačů (21) přilákala přednáška básníka a novináře Jacka Sikory.

Někdy se Kluby nápadů musely konat z různých příčin na jiných místech než v petrovickém sídle PZKO. Tehdy setkání probíhala například v PZKO v Marklovicích či Cukrárně Rotigel.

„Během těchto akcí se nejenom setkáváme, ale také vzděláváme,” zdůraznil Stanisław Gawlik. Předseda petrovického PZKO Zdisław Mikula poděkoval za dosavadní činnost Klubu nápadů a vyjádřil naději, že jeho tradice bude pěstována minimálně dalších 10 let.

Po ukončení oficiální části přišla řada na koncert kapely Nowina z Jablunkova, který sklídil velký úspěch. Muzikanti přijeli na pozvání Tadeusze Tomana.

(gam)

Komentáře


Čtěte také


10 tipů na víkend
Červenec292021

10 tipů na víkend

Tanečníci ze souboru Błędowice se v Milíkově připravovali na svá nadcházející vystoupení.
Červenec292021

Tanečníci ze souboru Błędowice se v Milíkově připravovali na svá nadcházející vystoupení.

V Životicích uctí památku místních zavražděných německými okupanty
Červenec292021

V Životicích uctí památku místních zavražděných německými okupanty

Očkovat proti Covid-19 se bude také v Jablunkově
Červenec282021

Očkovat proti Covid-19 se bude také v Jablunkově

Historie polského rocku v Bystřici v podání skupiny Contiband
Červenec272021

Historie polského rocku v Bystřici v podání skupiny Contiband

Obchod a řemesla v Českém  Těšíně
Červenec262021

Obchod a řemesla v Českém Těšíně

Druhý ročník Restaurant Day v Bystřici
Červenec262021

Druhý ročník Restaurant Day v Bystřici

Vyčistili  náhrobek  Jana Glajcara ve Svibici
Červenec252021

Vyčistili náhrobek Jana Glajcara ve Svibici


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

Website Security Test