PETROVICE U KARVINÉ /  Slavnostní setkání u příležitosti 10. výročí vzniku Klubu nápadů Místní skupiny Polského kulturně-osvětového svazu v Petrovicích u Karviné se uskutečnilo v úterý 15. června. Kromě členů a sympatiků pozvánku obdrželi někteří přednášející, kterých bylo v průběhu desetileté existence klubu zhruba čtyřicet.

Hned v úvodu setkání předseda klubu Tadeusz Toman připomněl, že se akce měla původně uskutečnit již v únoru, avšak ze známých důvodů se může konat teprve nyní.

Z pozvaných hostů dorazili mj. známý veřejný činitel Stanisław Gawlik a Stanisław Grym, předseda cykloturistického spolku Koło Turystyki Rowerowej Gminy Godów.

Petrovický Klub nápadů vznikl v roce 2011 z iniciativy Tadeusze Tomana. Přednášky se konají pětkrát do roka (v únoru, dubnu, červnu, září a listopadu), vždy třetí úterý v měsíci. První setkání mělo místo 15. února 2011, hostem był Bogusław Raszka, předseda Místní skupiny PZKO ve Vendryni.

Nejrůznější témata, nejrůznější hosté

Během těchto setkání přišla na přetřes nejrůznější problematika, zvalo se různé hosty. Byli mezi nimi lékaři, cestovatelé, regionální politici, předsedové a členové Místních skupin PZKO, veřejní činitelé a další. Účastníci se zaměřili například na život a tvorbu spisovatele Gustawa Morcinka, problematiku prezentace Poláků na Záolší v českých školách, zabývali se otázkou šelem v Beskydech či Olzou coby slezskou řekou. Hovořilo se také o legendarních letcích Żwirkovi a Wigurovi či o Československo-polském sporu o Těšínsko v roce 1919.

V roli přednášejícího se také ocitl Sándor Pálffy, který přiblížil činnost Svazu Maďarů v Ostravě.

Nejvíc posluchačů měl Jacek Sikora

Dvě přednášky měl sám předseda Klubu nápadů Tadeusz Toman, vyprávěl o Bitvě pod Monte Cassino a 1. Slezském povstání. Nejvíc přednesů (3) má Stanisław Gawlik. Nejvíc posluchačů (21) přilákala přednáška básníka a novináře Jacka Sikory.

Někdy se Kluby nápadů musely konat z různých příčin na jiných místech než v petrovickém sídle PZKO. Tehdy setkání probíhala například v PZKO v Marklovicích či Cukrárně Rotigel.

„Během těchto akcí se nejenom setkáváme, ale také vzděláváme,” zdůraznil Stanisław Gawlik. Předseda petrovického PZKO Zdisław Mikula poděkoval za dosavadní činnost Klubu nápadů a vyjádřil naději, že jeho tradice bude pěstována minimálně dalších 10 let.

Po ukončení oficiální části přišla řada na koncert kapely Nowina z Jablunkova, který sklídil velký úspěch. Muzikanti přijeli na pozvání Tadeusze Tomana.

(gam)

Komentáře


Čtěte také


Z redakční pošty: Novoroční setkání v Hnojníku
Leden312023

Z redakční pošty: Novoroční setkání v Hnojníku

Naplánujte si s námi víkend. Nejzajímavější události na Těšínském Slezsku
Leden262023

Naplánujte si s námi víkend. Nejzajímavější události na Těšínském Slezsku

Beskid Śląski shrnul uplynulý rok. Podívejte se, co plánuje letos!
Leden252023

Beskid Śląski shrnul uplynulý rok. Podívejte se, co plánuje letos!

Clanek
Leden222023

František Kowolowski vystavuje v Trisii

10 tipů na víkend
Leden192023

10 tipů na víkend

Začal soudní proces s Andrzejem Poczobutem. Společné prohlášení předsedů výborů Sejmu a Senátu
Leden162023

Začal soudní proces s Andrzejem Poczobutem. Společné prohlášení předsedů výborů Sejmu a Senátu

Leden122023

Blíží se 56. ročník Slezského plesu. Co připravili organizátoři?
Leden112023

Blíží se 56. ročník Slezského plesu. Co připravili organizátoři?

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.