Halina Szczotka
E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz
ČESKÝ TĚŠÍN / 29. dubna si připomínáme 60. výročí otevření budovy, ve které sídlí Těšínské divadlo. Navrhli ji Zdeněk Vávra (otec slavného herce a architekta Davida Vávry) a Jaroslav Černohorský. I když Český Těšín přišel v roce 1960 o status okresního města, divadlo bylo již ve výstavbě a otevřelo se o rok později.
Po otevření nové divadelní budovy se do něj nastěhovaly dvě profesionální scény: ta Česká, která existovala od roku 1945 a také Polská, která vznikla v roce 1951. Dříve se představení hrála v budově Střelnice a v hotelu Piast. V roce 2009 převzalo Těšínské divadlo pod svá křídla loutkovou scénu Bajka. Scéna do té doby fungovala jako soubor Polského kulturně-osvětového svazu.
Od samého počátku sídlila v budově také knihovna. Právě díky tomu není v současné době, kdy pandemická omezení neumožňují provoz divadel, budova úplně prázdná.
Místo velkého jubilea, nová vizuální identita a modernizace
Těšínské divadlo bohužel nemůže zorganizovat oslavu 75. výročí České scény, 70. výročí Polské scény a 60. výročí otevření divadelní budovy, jako by tomu bylo, kdyby tu nebyla pandemie. Naštěstí, i když už více než rok diváci nemůžou sedět v publiku, herci chodí do práce a zkoušejí nová představení.
A přestávku v normálním fungování divadlo využilo k modernizaci. Změnil se vzhled divadelního klubu, v taneční zkušebně je nová podlaha a loutková Scéna Bajka se přesunula do zcela nových prostor v bývalé kotelně.
Těšínské divadlo také připravilo zcela novou vizuální identitu. Nyní má nové webové stránky a novou vizuální identitu na všech plakátech a propagačních materiálech.
A tím to nekončí. Mluvčí divadla Iva Lupková prozradila, že v budově jsou plánovány další rekonstrukce. Nyní je čas přestavět a modernizovat hlavní vchod, foyer a zázemí pro diváky. To vše je již ve fázi přípravy. V plánech je také rekonstrukce hvězdárny a možné rozšíření křídla, ve kterém sídlí městská knihovna.
(indi)
Komentáře