Miř vysoko – zeď kultury“ – pod tímto názvem polské Národní kulturní centrum ve spolupráci s Good Looking Studio realizují umělecký projekt, který připomíná polskou a českou cestu ke svobodě v letech 1980–89.

Umělecká koláž a historie

Osm umělců, dva muraly, jeden projekt – to jsou hlavní záměry projektu, který bude uskutečněn na zdech v Praze a Varšavě. Jsou inspirovány historií polského hnutí Solidarita a jeho vlivem na kulturní, společenské a politické změny ve střední a východní Evropě.

Do spolupráce se zapojilo osm umělců z Polska a Česka. Každý z nich vytvořil svůj návrh, který je výsledkem studijních návštěv a osobních představ ilustrátorů. Z těchto různorodých interpretací se zrodila konečná podoba projektu ve formě koláže. Ta bude ručně namalovaná na dvě zdi: v Praze a ve Varšavě. Tak vznikne velké dílo s mezinárodním přesahem a výjimečnou dějinnou symbolikou.

Při hledání inspirace

Celý projekt začal společnou studijní návštěvou ilustrátorů v Trojměstí. Jejím cílem bylo přiblížit dějiny a umožnit umělcům, aby si dokázali představit atmosféru 80. let, kdy probíhaly společenské a politické změny.

Ke spolupráci bylo přizváno také gdyňské sdružení Traffic Design a těch několik dní plných inspirace získalo kreativní rozměr. Každý ilustrátor dostal za úkol vytvořit tematický projekt a vlastnoručně ho namalovat. Dočasnou galerií se stala oblast Węzła Pokoju v Gdyni. Výsledkem návštěvy je osm muralů. Každý z nich umělecky zachycuje události, které byly v dějinách Polska a Česka klíčové. Různá ztvárnění umožňují divákům vlastní interpretaci.

Dalším místem, kde umělci pokračovali ve vytváření vizí a hledání tvůrčích podnětů, byla Praha. Zážitky a dojmy z Polska doplnilo několik návštěv zdejších kulturních institucí a seznámení s historií města a českým pohledem na proces politických změn v 80. letech 20. století.

Unikátní dílo

V současné době umělci dokončují jednotlivé projekty a tvoří koláž, která bude zdobit zdi hlavních měst Polska a Česka. S výsledkem několikaměsíčního úsilí se budeme moct seznámit 9. října, kdy v 10:30 proběhne odhalení muralů v Praze a Varšavě.

„Pozvání od Národního kulturního centra ke spolupráci na připomenutí vzniku Solidarity jsme přijali nadšeně. Historie společenského hnutí, jeho činnost a změny, které zahájilo, by měly být všeobecně známé, takže jsme rádi, že můžeme přispět k oživení historické paměti. Rozhodli jsme se, že vytvoříme něco unikátního, co bude mít mezinárodní rozměr a formu, něco, co tady ještě nebylo. Počítáme s tím, že neobvyklá tvůrčí myšlenka významně zvýší zájem veřejnosti a médií o historii, která vedla k přelomovým událostem nejen v dějinách Polska, ale celé střední a východní Evropy,“ říká Bartek Leśniewski, spoluzakladatel Good Looking Studio.

Práce v rámci projektu finančně podpořilo polské Ministerstvo kultury a národního dědictví z programu „Inspirativní kultura“.

Partneři, kteří projekt polského Národního kulturního centra a Good Looking Studio podporují, jsou: polské Ministerstvo kultury a národního dědictví, Polský institut v Praze, Evropské centrum Solidarity a Sdružení Traffic Design.

Ke spolupráci byli přizváni tito umělci: Karol Banach, Kinga Offert, Olga Fediorko, Kasia Majewska, Aliona Baranová, Martina Fischmeister, Marek Kulhavý a Barbora Idesová.

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego