E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz

Miř vysoko – zeď kultury“ – pod tímto názvem polské Národní kulturní centrum ve spolupráci s Good Looking Studio realizují umělecký projekt, který připomíná polskou a českou cestu ke svobodě v letech 1980–89.

Umělecká koláž a historie

Osm umělců, dva muraly, jeden projekt – to jsou hlavní záměry projektu, který bude uskutečněn na zdech v Praze a Varšavě. Jsou inspirovány historií polského hnutí Solidarita a jeho vlivem na kulturní, společenské a politické změny ve střední a východní Evropě.

Do spolupráce se zapojilo osm umělců z Polska a Česka. Každý z nich vytvořil svůj návrh, který je výsledkem studijních návštěv a osobních představ ilustrátorů. Z těchto různorodých interpretací se zrodila konečná podoba projektu ve formě koláže. Ta bude ručně namalovaná na dvě zdi: v Praze a ve Varšavě. Tak vznikne velké dílo s mezinárodním přesahem a výjimečnou dějinnou symbolikou.

Při hledání inspirace

Celý projekt začal společnou studijní návštěvou ilustrátorů v Trojměstí. Jejím cílem bylo přiblížit dějiny a umožnit umělcům, aby si dokázali představit atmosféru 80. let, kdy probíhaly společenské a politické změny.

Ke spolupráci bylo přizváno také gdyňské sdružení Traffic Design a těch několik dní plných inspirace získalo kreativní rozměr. Každý ilustrátor dostal za úkol vytvořit tematický projekt a vlastnoručně ho namalovat. Dočasnou galerií se stala oblast Węzła Pokoju v Gdyni. Výsledkem návštěvy je osm muralů. Každý z nich umělecky zachycuje události, které byly v dějinách Polska a Česka klíčové. Různá ztvárnění umožňují divákům vlastní interpretaci.

Dalším místem, kde umělci pokračovali ve vytváření vizí a hledání tvůrčích podnětů, byla Praha. Zážitky a dojmy z Polska doplnilo několik návštěv zdejších kulturních institucí a seznámení s historií města a českým pohledem na proces politických změn v 80. letech 20. století.

Unikátní dílo

V současné době umělci dokončují jednotlivé projekty a tvoří koláž, která bude zdobit zdi hlavních měst Polska a Česka. S výsledkem několikaměsíčního úsilí se budeme moct seznámit 9. října, kdy v 10:30 proběhne odhalení muralů v Praze a Varšavě.

„Pozvání od Národního kulturního centra ke spolupráci na připomenutí vzniku Solidarity jsme přijali nadšeně. Historie společenského hnutí, jeho činnost a změny, které zahájilo, by měly být všeobecně známé, takže jsme rádi, že můžeme přispět k oživení historické paměti. Rozhodli jsme se, že vytvoříme něco unikátního, co bude mít mezinárodní rozměr a formu, něco, co tady ještě nebylo. Počítáme s tím, že neobvyklá tvůrčí myšlenka významně zvýší zájem veřejnosti a médií o historii, která vedla k přelomovým událostem nejen v dějinách Polska, ale celé střední a východní Evropy,“ říká Bartek Leśniewski, spoluzakladatel Good Looking Studio.

Práce v rámci projektu finančně podpořilo polské Ministerstvo kultury a národního dědictví z programu „Inspirativní kultura“.

Partneři, kteří projekt polského Národního kulturního centra a Good Looking Studio podporují, jsou: polské Ministerstvo kultury a národního dědictví, Polský institut v Praze, Evropské centrum Solidarity a Sdružení Traffic Design.

Ke spolupráci byli přizváni tito umělci: Karol Banach, Kinga Offert, Olga Fediorko, Kasia Majewska, Aliona Baranová, Martina Fischmeister, Marek Kulhavý a Barbora Idesová.

Komentáře


Čtěte také


10 tipů na víkend
Prosinec012022

10 tipů na víkend

Skvělá párty. Tři koncerty během jednoho večera. Taková byla „Střelniční ve zvucích“
Listopad302022

Skvělá párty. Tři koncerty během jednoho večera. Taková byla „Střelniční ve zvucích“

Škola v  Dolní  Lomné připravila adventní jarmark. Spojila tři generace
Listopad292022

Škola v Dolní Lomné připravila adventní jarmark. Spojila tři generace

Hledání předků z Ostravy. Možná nám můžete pomoci?
Listopad292022

Hledání předků z Ostravy. Možná nám můžete pomoci?

Mateřská škola v Oldřichovicích funguje již 95 let. Učitelky a děti připravily kouzelný večer
Listopad282022

Mateřská škola v Oldřichovicích funguje již 95 let. Učitelky a děti připravily kouzelný večer

Virtuální bitva o Zaolší. Mladí lidé změří své síly v e-sportovním turnaji
Listopad282022

Virtuální bitva o Zaolší. Mladí lidé změří své síly v e-sportovním turnaji

10 tipů na víkend
Listopad242022

10 tipů na víkend

Vánoční trhy v Polsku. Kam můžete vyrazit?
Listopad222022

Vánoční trhy v Polsku. Kam můžete vyrazit?

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.