USTROŇ, NÝDEK / Návrat k normálu zdárně pokračuje. Ode dneška (20. května) začala jezdit denně lanovka na Čantoryji. Stojící na české straně rozhledna je otevřena už víc jak týden.

Lanovka bude v provozu od pondělí do pátku od 8.30 do 16.30 hodin.

V sobotu a neděli od 08.30 do 17.30 hodin.

Dolní stanice lanovky je situována v Ustroni -Polaně, horní v lokalitě Polana Stokłosica ve výšce 851 metrů. Vedle horní stanice se nachází vysílač. Lanovka byla postavena v roce 1967, v roce 2007 prošla modernizací. V roce 2017, u příležitosti 50. výročí výstavby lanovky, došlo k vydání emise poštovních známek připomínající toto jubileum. Plány na výstavbu lanové dráhy na české straně, vedoucí z Nýdku na Čantoryji, se zatím nepodařilo realizovat.

Rozhledna

Vrcholkem probíhá česko-polská hranice. Na české straně stojí od roku 2002 rozhledna, otevřena již 11. května. Měří 29 metrů. Na rozhlednu vede 118 schodů. Vstup je povolen pouze v rouškách nebo s jinou ochranou nosu a úst. Maximální počet návštěvníků současně nesmí překročit 50 osob.

Rozhledna je otevřena od pondělí do pátku od 9.30 do 16.00 hodin.

V sobotu a neděli od 9.30 do 17.00 hodin.

Turistická chata

Název legendárního vrchu pochází od léčivé rostliny čantoryjka, která se používá v lidovém léčitelství. Podle lidových legend místních horalů v podzemní jeskyni v útrobách hory se nachází úkryt spicích rytířů.

Díky sdružení německých turistů Beskidenverein na počátku 20. století na Čantoryji vyrostla turistická chata. Stavební práce realizovala firma známého stavitele a architekta Fuldy z Těšína.

Slavnostní otevření 7. srpna 1904 shromáždilo davy lidí, včetně tehdejšího starosty Těšína Leonharda Demela von Elswehr. Právě Demel pojmenoval budovu jako Turistickou ubytovnu arcivévodkyně Izabely von Croy-Dülmen („Erzherzogin Isabella Schutzhaus“), manželky posledního těšínského knížete Bedřicha Rakousko-Těšínského.

Republika San Beskydo

V roce 1963 na Čantoryji vznikla Republika San Beskydo. Jako inspirace posloužil malý stát San Marino na Apeninském poloostrově. Nápad se zrodil v hlavách tehdejších představitelů Nýdku, Ustroně a Visly, které se potom staly součástí nové republiky. Jednalo se pochopitelně o recesi.

V říjnu téhož roku se v Nýdku konala slavnost, na které nechyběla ani atrakce v podobě kolotoče. Večer několik místních štamgastů dostalo chuť se na něm svézt. Přemluvili proto majitele aby kolotoč uvedl do chodu a svou žádost podpořili lahví vodky. Nakonec se však točili celou noc, jelikož majitel usnul, zmožen darovaným alkoholickým nápojem. Za to ale každý ze štamgastů obdržel čestný titul letec kosmonaut Republiky San Beskydo.

Za nějaký čas někdo přinesl do obce maketu rakety, která se do té doby používala jako rekvizita prvomájových průvodů v Třinci. Atrapa byla umístěna na nýdecké náměstí. Coby

pomník kosmonautů pak připomínala událost s kolotočem. Raketa tvořila jednu z dominant Nýdku až do roku 1991. Pak došlo k jejímu odstranění.

(gam)

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego