CIESZYN, ČESKÝ TĚŠÍN /  Brzy poté, co pořadatelé 22. ročníku Kina na hranici odhalili, že první retrospektiva bude věnována tvorbě slavného režiséra Miloše Formana, světlo světa spatřil plakát zvoucí na tuto mezinárodní filmovou přehlídku. 

Autorkou plakátu je Iwona Cichy, která se rozhodla spojit svůj projekt se symbolikou čísla 22 a dvěma výraznými barvami – žlutou a černou. Právě tato barevná kombinace je nejen viditelná i pro hůře vidícího člověka, ale také účinně přitáhne pozornost kolemjdoucích. Spojené dvě dvojky pak poukazují na to, že akce se pořádá ve dvou partnerských městech, v Cieszyně a v Českém Těšíně.

„Když jsem přemýšlela o 22. ročníku a hledala originální spojení s jedním z témat letošního festivalu, což jsou síť a internet, rozhodla jsem se jít hlouběji a přeskočit tak stereotypní prvky jako @, kabely nebo ikonu Wi-Fi, kterými se to jenom hemží. Zároveň jsem plakátem chtěla pořadatelům dopřát ještě účinnější ohlas ve městě, jednoduše aby se co nejvíce lidí „chytlo do naší sítě“ a vychutnalo tak nespočet kvalitních filmů“, vysvětluje autorka návrhu Iwona Cichy. 

Dodává, že právě takhle vznikl nápad na vytvoření plakátu založeného na modulu, který lze rozšiřovat ve všech směrech, do nekonečna – stejně tak jako funguje síť. Jenže samotný modul není všechno. Internet by nefungoval bez počítačů a počítače bez číselných systémů a kódování. 

„Když můžeme údaje zakódovat pomocí řetězce opakujících se čísel, proč bychom nemohli vytvořit náš vlastní dvaceti dvojkový systém? Systém, díky kterému získáváme přístup ke skvělým filmům, nezapomenutelným koncertům a mnoha jiným atrakcím! Internet souvisí i s určitými riziky, a nebo hrany schodů či nízké stropy nejsou označeny černo-žlutými pruhy bezdůvodně. I na to navazuje kombinace barev plakátu,“ uzavírá Iwona Cichy, která vytvořila také některé plakáty předchozích ročníků této mezinárodní akce. 

Letošní Kino na hranici se uskuteční od 1. do 6. května v obou Těšínech. Předchozí filmové přehlídky zpestřila svou přítomností řada českých, slovenských a polských režisérů, herců, zpěváků a jiných umělců, jako Jiří Menzel, Jan Hřebejk, Vít Pancíř, David Jařab, Jiří Adamec, Jiří Strach, Zdeněk Svěrák, Petr Zelenka, Anna Geislerová, Ivan Trojan, Dušan Trančík, Milan Kňažko, Milan Lasica, Magda Vášáryová, Emília Vášáryová, Martin Huba, Andrej Hryc, Krzysztof Zanussi, Jerzy Stuhr, Maciej Stuhr, Petro Aleksowski, Kinga Dębska, Maria Dębska, Magdalena Wieczorek, Danuta Stenka, Ewa Kaim a mnoho dalších.

Je třeba zmínit také maďarskou režisérku Mártu Mészáros, švédského režiséra a scenáristu Magnusa von Horna či českého herce Jaromíra Hanzlíka, narozeného v Českém Těšíně. 

(gam)

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego