Čtěte nás! Každý den nové informace!

CIESZYN, ČESKÝ TĚŠÍN /  Brzy poté, co pořadatelé 22. ročníku Kina na hranici odhalili, že první retrospektiva bude věnována tvorbě slavného režiséra Miloše Formana, světlo světa spatřil plakát zvoucí na tuto mezinárodní filmovou přehlídku. 

Autorkou plakátu je Iwona Cichy, která se rozhodla spojit svůj projekt se symbolikou čísla 22 a dvěma výraznými barvami – žlutou a černou. Právě tato barevná kombinace je nejen viditelná i pro hůře vidícího člověka, ale také účinně přitáhne pozornost kolemjdoucích. Spojené dvě dvojky pak poukazují na to, že akce se pořádá ve dvou partnerských městech, v Cieszyně a v Českém Těšíně.

„Když jsem přemýšlela o 22. ročníku a hledala originální spojení s jedním z témat letošního festivalu, což jsou síť a internet, rozhodla jsem se jít hlouběji a přeskočit tak stereotypní prvky jako @, kabely nebo ikonu Wi-Fi, kterými se to jenom hemží. Zároveň jsem plakátem chtěla pořadatelům dopřát ještě účinnější ohlas ve městě, jednoduše aby se co nejvíce lidí „chytlo do naší sítě“ a vychutnalo tak nespočet kvalitních filmů“, vysvětluje autorka návrhu Iwona Cichy. 

Dodává, že právě takhle vznikl nápad na vytvoření plakátu založeného na modulu, který lze rozšiřovat ve všech směrech, do nekonečna – stejně tak jako funguje síť. Jenže samotný modul není všechno. Internet by nefungoval bez počítačů a počítače bez číselných systémů a kódování. 

„Když můžeme údaje zakódovat pomocí řetězce opakujících se čísel, proč bychom nemohli vytvořit náš vlastní dvaceti dvojkový systém? Systém, díky kterému získáváme přístup ke skvělým filmům, nezapomenutelným koncertům a mnoha jiným atrakcím! Internet souvisí i s určitými riziky, a nebo hrany schodů či nízké stropy nejsou označeny černo-žlutými pruhy bezdůvodně. I na to navazuje kombinace barev plakátu,“ uzavírá Iwona Cichy, která vytvořila také některé plakáty předchozích ročníků této mezinárodní akce. 

Letošní Kino na hranici se uskuteční od 1. do 6. května v obou Těšínech. Předchozí filmové přehlídky zpestřila svou přítomností řada českých, slovenských a polských režisérů, herců, zpěváků a jiných umělců, jako Jiří Menzel, Jan Hřebejk, Vít Pancíř, David Jařab, Jiří Adamec, Jiří Strach, Zdeněk Svěrák, Petr Zelenka, Anna Geislerová, Ivan Trojan, Dušan Trančík, Milan Kňažko, Milan Lasica, Magda Vášáryová, Emília Vášáryová, Martin Huba, Andrej Hryc, Krzysztof Zanussi, Jerzy Stuhr, Maciej Stuhr, Petro Aleksowski, Kinga Dębska, Maria Dębska, Magdalena Wieczorek, Danuta Stenka, Ewa Kaim a mnoho dalších.

Je třeba zmínit také maďarskou režisérku Mártu Mészáros, švédského režiséra a scenáristu Magnusa von Horna či českého herce Jaromíra Hanzlíka, narozeného v Českém Těšíně. 

(gam)

Komentáře


Čtěte také


12 tipů na víkend
Září162021

12 tipů na víkend

Polské dny v Karviné již od čtvrtka
Září152021

Polské dny v Karviné již od čtvrtka

Filmový víkend v Těrlicku pokračuje
Září122021

Filmový víkend v Těrlicku pokračuje

V Ustroni si připomenou vypálení zdejší synagogy nacisty
Září122021

V Ustroni si připomenou vypálení zdejší synagogy nacisty

V Jablunkově budou probíhat Polské dny
Září102021

V Jablunkově budou probíhat Polské dny

První škola v Gutech byla vystavěna koncem 18. století
Září092021

První škola v Gutech byla vystavěna koncem 18. století

10 tipů na víkend
Září082021

10 tipů na víkend

Ve filatelistické soutěži „EUROPA Stamps 2021“ Polsko zastupuje známka s rysem
Září072021

Ve filatelistické soutěži „EUROPA Stamps 2021“ Polsko zastupuje známka s rysem

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

Website Security Test