Halina Szczotka
E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz
Právě tak je pojmenovaná kniha, která čtenářům byla představená v úterý 8. října v Cieszyńskim Ośrodku kultury „Dom Narodowy”. Jedná se o seřazené zápisky napsané ručně i na psacím stroji Leona Branneho, které seřadil a rozhodl se vydat v knižní podobě Jan Branny. Publikaci vydala Macierz Szkolna v ČR.
Ve velkém sále Domu Narodowego se setkali zástupci rodiny Branných jak z české tak polské strany. Přijely i dvě dcery Leona Branneho, které nyní bydlí v Rybniku. Jak si zapamatovaly otce? – Pořád psal…
Splnit přání stýce
Setkání s Janem Brannym, který splnil přání strýce a připravil knihu pro vydání, vedl Szymon Brandys. Jelikož kniha není pouze rodinným deníčkem, ale obsahuje i velmi zajímavé historické informace, vyjádřil se k ní i historik Józef Szymeczek.
– Díky vzpomínkám Leona Branneho můžeme poznat lidi, které známé ze slovníků, encyklopedií. Dozvíme se, jací byli, což v historických knihách nenajdeme. Zajímavé jsou popisky, jak tehdy vadila hranice, a jak vypadal všední život. Osobně se mi nejvíce líbil popis školní jídelny – konstatoval Szymeczek.
Leon Branny učitel
Leon Branny se narodil v roce 1913 roku ve Svibici, studoval v učitelském semináři na Bobrku (místní část Těšína), a právě z tohoto období pochází i část názvu knihy – tedy kněz T, se kterým se autor během studií setkal. Jelikož při popisování událostí byl autor velice pečlivý, dochovalo se 300 stran záznamů. Po seřazení a redakci zůstaly 164 stránky.
Úryvky z knihy prezentovali herci Karol Suszka a Halina Paseková (za svobodna Branna, sestra Jana Branneho).
(indi)
Komentáře