ČESKÝ TĚŠÍN / Mezinárodní vědecká konference Asimilace na pohraničí. Současnost a historie pořádaná 14. června Kongresem Poláků v České republice, Centrem studií evropské identity pedagogické fakulty Ostravské univerzity a Institutem historie Slezské univerzity v Katovicích, které spojuje společný zájem o témata související s životem národnostních menšin na pohraničí, se zabývala tématem úzce souvisejícím s Poláky u nás.

„Konference se koná neperiodicky, jsou diskutována různá témata, jednou to byly „národnostní menšiny v meziválečném období“, pak „kulturní hodnoty“, dnes je to „asimilace“. Cílem konference je rozšířit znalosti o našem regionu.

Často se stává, že i v demokratických zemích majoritní společnost přistupuje k asimilaci jako k integraci. Je třeba ukázat, že soužití mnoha kultur je možné, že by mělo být podporováno, že může přinést i hodně dobrého,“ řekl Józef Szymeczek, iniciátor vědeckých setkání.

Během čtvrtého ročníku mezinárodní konference byly diskutovány rozdíly mezi národnostními menšinami v Maďarsku, Slovensku, Rakousku, Slovinsku, Chorvatsku, Srbsku, Rumunsku, Ukrajině, Bělorusku a Litvě.

 

Štítky: ,

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego