Historici datují vznik obranného hradu na konec 14. století. Dnes je to palác v renesančním slohu, v jehož interiéru se nachází regionální expozice s exponáty týkající se života staré těšínské vesnice, hotel a restaurace. Mariusz Makowski ve svém albu „Šlechtická sídla na Těšínském Slezsku“, kapitolu věnovanou této budově pojmenoval „Těšínský Wawel“.

Původní gotický zámek v Kunčicích Malých, o kterých první zmínka pochází ze 14. století, byl postaven na přelomu 14. a 15. století. Další majitelé, šlechtická rodina Czelów, jej přestavěli v tehdejším módním renesančním stylu. Čtyřkřídlá rezidence získala arkády, které nenajdete v jiných šlechtických sídlech na Těšínském Slezsku, proto ji nazvali těšínský Wawel.

Dalšími vlastníky, od 1657 po dobu 180 let, byli Pelkové. Právě oni v roce 1820 obklopili palác anglickou zahradou, zasypali příkopy, a hrad ztratil své obranné funkce a stal se typickou šlechtickou rezidencí. Posledním majitelem Malých Kunčic byl Jan Folwarczny, syn zbohatlého sedláka, který, jak píše Makowski, byl dobrým hospodářem.

Válečné zmatky druhé světové války přežila jen dvě křídla paláce. V šedesátých letech XX století bylo přidáno křídlo, ve kterém se nachází sál s hledištěm. Poslední rekonstrukce proběhla v 90. letech XX. století.

V interiérech zámku se v současné době nachází knihovna, regionální muzeum, hotel a restaurace. Takže je to zajímavé místo, kde se můžete zastavit během výletu na oběd.

Abyste dojeli k zámku v Kunčicích Malých, odbočíte ze silnice Hażlach – Zebrzydowice na Staropolskou ulici.

(indi)

Štítky: ,

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego