Kostel, původně dřevěný a farnost v Zebrzydowicích existovaly již ve středověku. Současný barokní chrám byl postaven v letech 1774-1776 s tím, že presbytář je původní, z 1616 roku.

Dřevěný chrám byl během reformace postupně přestavěn na cihlový kostel, kdy kostel převzali evangelíci. V roce 1654 se vrátil ke katolíkům jako částečně cihlový a částečně dřevěný objekt. Presbytář byl vyroben z kamene, zatímco loď a věž byl ze dřeva.

Kostel v roce 1751 zachvátil oheň, zřejmě v důsledku žhářství. Nový cihlový kostel byl postaven v letech 1774-76. Farníci na tento účel darovali peníze, a bývalý farář, kněz Andrzej Piguła pak věnoval všechny své úspory. Při stavbě byla použita pouze část cihlového presbytáře, který požáru odolal. Loď a věž však musely být postaveny úplně od základu. Kostel byl v roce 1776 vysvěcen vratislavským biskupem.

Pozdně barokní současný chrám je orientovaný. V oltáři se nachází pozdně barokní malba zobrazující Nanebevzetí Panny Marie z 18. století, na stranách oltáře jsou nahoře korintské sloupy s klečícími postavami andělů, kteří zdobí monogram IHS.

V boční kapli je také křtitelnice s barokní sochou sv. Jan Křtitele, který dává křest Kristovi. Mnohem novější než zbytek kostela, jsou vitráže v presbytáři, které vznikly v krakovském ateliéru v roce 1963 vitráže a tři zvony z roku 1961.

Na hřbitově u kostela najdeme hrob Poláků, kteří padli v česko-polské válce v roce 1919.

Štítky: , ,

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego