Pět dní trval XIII. Sjezd motorkářů ve Slezsku Komandora Wiktora Węgrzyna. Součástí bohatého programu bylo i poznání historie Těšínského Slezska a návštěva Zaolší. Motocyklisté z celého Polska, mimo jiné navštívili Muzeum Těšínského Slezska, kde vyslechli přednášku o polsko-české válce v lednu 1919, Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich, položili květiny u pomníku Ślązaczki v Těšíně a na hřbitově ve Stonavě, setkali se s dětmi v polské škole v Dolní Lutyni.

Setkání se zúčastnilo asi 40 motorkářů z celého Polska. Ačkoli nejvíce ze Slezska, byli mezi nimi také účastníci z jiných regionů. Například Marek Dudek přijel na setkání z Pruszkowa. Na Těšínském Slezsku byl poprvé. „Neznal jsem tento region. O jeho komplikované historii jsem věděl to, co jsem kdysi četl ze své vlastní zvědavosti, trochu si pamatuji z hodin dějepisu o tom, co se zde odehrálo po první válce, jak se tvořilo Polsko, že zde tato hranice nebyla ještě určená,“ podělil se se svými dojmy.

Co se dozvěděl během své návštěvy? „Že toto území za Cieszynem, které je na územní Těšínského knížectví, bylo etnicky spojeno s Polskem a takovéto informace jsem dosud neměl. Viděl jsem polská jména na hřbitovech. Místní Poláci byli našimi průvodci,“ uvádí stopy polskosti, které viděl na vlastní oči.

Ryszard Wardaszko z Wilanowa u Varšavy byl v této oblasti již podruhé. Motorkářského sletu, během kterého navštěvují polská pamětní místa, se zúčastnil již potřetí. „Je dobré být mezi lidmi, kteří vyznávají podobné hodnoty. Bůh, čest, vlast. Naše setkání zdůrazňují tyto hodnoty. Stejně jako dnes, když jsme v Rotundě měli mši svatou za ty, kteří zemřeli během války. A výlet na Těšínské Slezsko ukazuje, jak těžké a komplikované jsou naše osudy. Jezdíme navštěvovat hroby, to je jedna věc, ale druhá je setkání s lidmi. A to je největší hodnota,“ zdůraznil.

Velitel setkání motorkářů Mirosław Wenglorz vysvětluje, že myšlenka těchto setkání se zrodila v roce 2006. „Kolegové mě požádali, abych jim ukázal důl (tehdy jsem pracoval v dole Borynia). Ale na našich setkáních se také seznamujeme s historií. Chtěl jsem jim ukázat Zaolší, protože tuto historii zná jen málo lidí,“ řekl Wenglorz.

(indi)

 

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego