Halina Szczotka
E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz
KARVINÁ / Harceře z 2. harceřského oddílu Velká Medvědice pozvali na Polský den. Akce se konala 10. května v polské základní škole ve Fryštátu. Na programu byly referáty a povídání v podání zajímavých hostů.
Janusz Kamocki z Krakova se stal harceřem už před 2. světovou válkou. Během války byl harceřem Szarych Szeregów, pak bojoval v Armii Krajowej. Mohl tak vyprávět z vlastních zkušeností o předválečném, válečném a poválečném harceřství. Na konci svého vyprávění pak popřál harceřům, aby nikdy jim nebyly dány některé zážitky, kterých se jemu dostalo.
Dalšími přednášejícími byli Irena French z Muzea Těšínského Slezska v Cieszyně, která představila zkrácené dějiny Těšínského Slezska, Tomasz Greniuch z Institutu národní paměti popsal dějiny tzv. prokletých vojáků (żołnierzy wyklętych) z oddílu vedeného rodákem z Fryštátu Henrykem Flamengo neboli „Bartkem“, a harcmitř Marcin Żuk vyprávěl o Polácích na východě.
Dále na programu bylo představení současné kondice polského harceřství v české části Těšínského Slezska v podání harcmistře Grzegorze Młynarczyka – předsedy Náčelní rady polského harceřství v ČR. Lenka Piszczek pak prezentovala historii pořadatele, tedy 2. karvinského harceřského oddílu Velká Medvědice.
Do fryštácké polské základní školy, kde místní harceře mají svoji klubovnu, přijeli také harceře s jiných zaolšanských harceřských oddílů – oddílu Żwirki a Wigury z Těrlicka a oddílu Černé pantery z Třince.
Hlavní myšlenkou organizace setkání bylo motivovat mladé lidi, aby kultivovali polskost a seznámili se s historií své rodné země. – Aby naši členové, ale i další Poláci na Zaolší dokázali cítit svou polskost více – vysvětluje Marek Konieczny z oddílu Velké medvědice.
Bylo to první setkání, ale organizátoři oznámili, že zcela určitě nebude poslední. – Plánujeme v těchto setkáních pokračovat. Možná, že na různých místech, možná i ve větším měřítku, pokud jde o počet účastníků – říká Konieczny.
(indi)
Komentáře