Halina Szczotka
E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz
Osm let se ve Visle pořádají mezinárodní setkání Cieślarů. „Cieślarové se z této horské vesnice vydali do Polska, můžeme je potkat v celé Evropě a pravděpodobně také na všech kontinentech světa. Chceme, aby všichni věděli, že se taková setkání konají každoročně a jménem pořadatelů vás zvu k účasti na této nádherné akci,“ říká Karol Cieślar.Zve každého, kdo má toto příjmení, na horu se stejným jménem v pásmu Stožka a Čantoryje mezi Sošovem a Malým Stožkem dne 2. června 2019 v 12.00.
Setkání nazvané „Spotkanie na szczycie wszystkich Cieślarów i tych co ich majóm radzi”“ bude uspořádáno ve formě rodinného pikniku s četnými atrakcemi, jako jsou vaječina z tisíce vajec na obrovské pánvi Andrzeje Cieślara z Brenne, vepsaní do pamětní knihy, sypání vrcholu Cieślara, koncert lidové kapely, pokus o vydání zvuku z pastýřské trombity, přetahování lana, společná fotografie účastníků, speciality beskydské kuchyně a mnoho dalších. K dispozici budou trička se srdcem a pohlednice z hory Cieślar.
První Setkání Cieślarů se konalo v roce 2012. Doprovázela ho mimo jiné konference „CIEŚLAROWIE – vznik jména, vynikající představitelé rodiny“, během níž prof. Daniel Karol Kadłubiec vysvětlil, že příjmení Cieślar je odvozeno od profese obrábění dřeva, tj. tesařství. V oficiálních spisech se objevilo v roce 1505. Řekl také, že nejpravděpodobněji rodina Cieślarů pocházela z Bystřice, protože právě tam se poprvé objevila zmínka “o tom, který tesal dřevo”.
V té době bylo na prvním setkání Cieślarů přes 300 lidí. V loňském roce se registrovalo 320 Cieślarů, plus 150 sympatizantů. Kolik bude letos? Uvidíme. Každý, kdo má v rodině nebo mezi přáteli, sousedy Cieślara, ať se ho zeptá, jestli ví o své rodinném setkání 2. června na hoře Cieślar. Souřadnice GPS: 49°37’23.828“N, 18°49’14.159“E. Setkání se bude konat v poledne.
– Chceme spolu s každým, kdo má zde své kořeny, oslavit svátek naší velké rodiny. Nehovoříme jen o rodinném shledání, ale především o využití tohoto fenoménu komunity Visly a Těšínského Slezska, kterým je existence rodu Cieślarů, k oživení tradičních společenských hodnot. Akce je mezinárodní, Cieślarové žijí nejen v Polsku a České republice, ale i na téměř všech kontinentech světa. Je nás přes 10 000! Smyslem je, aby se rodiny setkaly, aby byly pyšné na své protoplasty,“ zdůrazňuje Karol Cieślar.
(indi)
Štítky: Setkání Cieślarů