Během dlouhých a tmavých zimních nocí na obloze dominuje jedno z nejkrásnějších souhvězdí – Orion. Můžeme ho snadno najít podle charakteristického tvaru.


Z mytologie se dozvídáme, že Orion byl lovcem výjimečné krásy a postavy, že i když chodil po mořském dně, jeho hlava vyčnívala nad vlnami.

Uprostřed, mezi červenou Betelgeuse nahoře a modrým Rigelem dole, se nachází Orionův pás, který se skládá ze tří modrých hvězd. Pod pásem tvoří několik slabších hvězd meč lovce.

Meč obsahuje největší z nepravidelných mlhovin, Velkou mlhovinu v Orionu. Mimo města a umělé osvětlení je dokonce vidět pouhým okem jako slabě načervenalý bod. Její krásu lze plně vidět pouze pomocí většího teleskopu.

Souhvězdí Orionu. Stellarium / R. Strzondała

Na ranní obloze však stále můžeme být svědky přehlídky v provedení planet a Měsíce. Nad jihovýchodním horizontem v pořadí od horizontu doleva jsou vidět tyto planety: nejsvětleji stříbrně svítící Venuše, nejslabší Saturn a béžový Jupiter.

Zmenšující se srp měsíce se bude pohybovat mezi planetami tak, že ráno 28. 2. bude mezi Saturnem a Jupiterem, 1. 3. mezi Venuši a Saturnem a 2. 3. už bude pod Venuší.

Vpravo, mírně níže než je Jupiter, bude svítit načervenalou barvou nejjasnější hvězda souhvězdí Štíra Antares.

Roman Strzondała

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego