Halina Szczotka
E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz
Během dlouhých a tmavých zimních nocí na obloze dominuje jedno z nejkrásnějších souhvězdí – Orion. Můžeme ho snadno najít podle charakteristického tvaru.
Z mytologie se dozvídáme, že Orion byl lovcem výjimečné krásy a postavy, že i když chodil po mořském dně, jeho hlava vyčnívala nad vlnami.
Uprostřed, mezi červenou Betelgeuse nahoře a modrým Rigelem dole, se nachází Orionův pás, který se skládá ze tří modrých hvězd. Pod pásem tvoří několik slabších hvězd meč lovce.
Meč obsahuje největší z nepravidelných mlhovin, Velkou mlhovinu v Orionu. Mimo města a umělé osvětlení je dokonce vidět pouhým okem jako slabě načervenalý bod. Její krásu lze plně vidět pouze pomocí většího teleskopu.
Na ranní obloze však stále můžeme být svědky přehlídky v provedení planet a Měsíce. Nad jihovýchodním horizontem v pořadí od horizontu doleva jsou vidět tyto planety: nejsvětleji stříbrně svítící Venuše, nejslabší Saturn a béžový Jupiter.
Zmenšující se srp měsíce se bude pohybovat mezi planetami tak, že ráno 28. 2. bude mezi Saturnem a Jupiterem, 1. 3. mezi Venuši a Saturnem a 2. 3. už bude pod Venuší.
Vpravo, mírně níže než je Jupiter, bude svítit načervenalou barvou nejjasnější hvězda souhvězdí Štíra Antares.
Roman Strzondała
Komentáře