Během dlouhých a tmavých zimních nocí na obloze dominuje jedno z nejkrásnějších souhvězdí – Orion. Můžeme ho snadno najít podle charakteristického tvaru.


Z mytologie se dozvídáme, že Orion byl lovcem výjimečné krásy a postavy, že i když chodil po mořském dně, jeho hlava vyčnívala nad vlnami.

Uprostřed, mezi červenou Betelgeuse nahoře a modrým Rigelem dole, se nachází Orionův pás, který se skládá ze tří modrých hvězd. Pod pásem tvoří několik slabších hvězd meč lovce.

Meč obsahuje největší z nepravidelných mlhovin, Velkou mlhovinu v Orionu. Mimo města a umělé osvětlení je dokonce vidět pouhým okem jako slabě načervenalý bod. Její krásu lze plně vidět pouze pomocí většího teleskopu.

Souhvězdí Orionu. Stellarium / R. Strzondała

Na ranní obloze však stále můžeme být svědky přehlídky v provedení planet a Měsíce. Nad jihovýchodním horizontem v pořadí od horizontu doleva jsou vidět tyto planety: nejsvětleji stříbrně svítící Venuše, nejslabší Saturn a béžový Jupiter.

Zmenšující se srp měsíce se bude pohybovat mezi planetami tak, že ráno 28. 2. bude mezi Saturnem a Jupiterem, 1. 3. mezi Venuši a Saturnem a 2. 3. už bude pod Venuší.

Vpravo, mírně níže než je Jupiter, bude svítit načervenalou barvou nejjasnější hvězda souhvězdí Štíra Antares.

Roman Strzondała

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego