Halina Szczotka
E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz
CIESZYN / Přednášejícím prvního letošního setkání v rámci cyklu Spotkania Szersznikowskie, byl Daniel Korbel (doktorand Právnické fakulty Slezské univerzity v Katovicích). Setkání se konalo v Muzeu Těšínského Slezska v Cieszyně, a jeho téma bylo natolik zajímavé, že nejenom chyběly křesla v sále, část účastníků musela stát na schodech.
Korbel přiblížil sedmidenní válku o Těšínsko z historického pohledu. Přestože poukázal i na humorné situace, třeba když jeden drážní zaměstnanec na dvě hodiny zastavil pochod dvou českých praporů, většina faktů se týkala tragických událostí – smrti na válečném poli, ale i válečných zločinů.
Korbel zdůraznil, že se snaží o objektivitu, neboť prezentovaná fakta jsou potvrzená v archiváliích obou stran. Po přednášce prostor k otázkám dostali posluchači.
Na otázky týkající se válečných zločinů, zejména zabíjení polských vězňů nebo raněných československou armádou, přednášející odpověděl: Je pravda, že takovéto činy se staly, a neexistuje pro ně omluva. Je pravda, že čeští vojáci stahovali boty z padlých polských vojáků, a to proto, že ty jejich, francouzské boty, nebyly vhodné na naše zimní počasí. Ale je třeba pamatovat na to, že válka o Těšínské Slezsko nebyla o nic víc brutálnější, horší, než všechny vojenské konflikty, které tehdy zmítaly Evropu. Prostě válka je o tom, že vojáci jedné armády se snaží dělat všechno proto, aby zabili vojáky z té druhé armády dřív, než je ti druzí zabijí.
Daniel Korbel jest autorem mnohá článků na téma sedmidenní války o Těšínsko. Připravuje také knihu o tomto konfliktu, která by se měla ukázat v březnu.
(indi)
Komentáře