ČESKÝ TĚŠÍN / V pátek 25. ledna v KASS Střelnice členové MS PZKO Mistřovice pořádali tradiční Slezský ples. Nechybělo nic, co je třeba k dobré zábavě.

Takže byly lidové tance z našeho regionu, a také ty trochu exotické, byla také různorodá hudba, u zvuků které se všechny generace hostů cítily na tanečním parketu skvěle. Nechyběly také tradiční plesové akcenty jako jsou květiny, kotiliony a tombola. V bufetu si každý našel pro sebe něco k snědku a také k pití, hosté se bavili až do 5 hod. ráno.

– Pěkná zábava, setkání s fantastickými lidmi, tanec s příjemným rozhovorem. Tento ples je taková, že když odcházíte domů, bolí vás hony, duše se cítí odpočatá – takhle popsala ples starostka Českého Těšína Gabriela Hřebačková, která už letos tančila na plese v Brandýse, kde akci organizovalo PZKO Sídliště a také na Městském plese.

Umělecký program zahájil těšínskými tanci soubor Suszanie, který také vedl polonézu.  Hvězdou večera byl Poddukelský umelecký ľudový súbor. Nejdříve potěšil diváky neuvěřitelně živými ukrajinskými tanci a později stejně dynamickými židovskými.

Hoste plesu (všichni v „současných“ šatech, nikoliv slezských krojích) tančili na hudbu kapely Rivieras, která i když je česká, zpívala také v polštině. A když někdo toužil po folklóru, mohl jít do druhé místnosti, kde hrála horalská kapela Nowina.


Nechyběly žádné nepostradatelné prvky tohoto typu zábavy. – Máme tradiční, měšťanský, těšínský ples, proto musí být nejen květiny, ale kotiliony.  Takže milé dámy, každý gentleman by měl dostat od vás kotilion, a to ne jen jeden. Pamatujme také na to, že mají být kotiliony, květiny a žádná štamprle nenahradí kotilion – povzbuzoval prof.  Daniel Kadłubiec, který vede ples už 54 let.

(indi)

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.