TĚŠÍN / Cesta k nezávislosti Polska vedla také skrz meandry umění. Tuto skutečnost připomíná výstava v Muzeum Těšínského Slezska „Umělecká cesta Jana Wałacha do nezávislého Polska“. Vernisáž se bude konat už ve středu 4. června v 16 hodin v Římském sále.
Výstava ukáže bohatou uměleckou sbírku Jana Wałacha z období 1914–1918, kdy působil jako plukovní malíř ve 100. Těšínském pluku pod vedením plk. Franciszka Latinika. Umělec nejenom realizoval vojenské objednávky, tzn. Pamětní plakety u příležitosti dobytí Litevského Brestu, ale zajímala ho také okolní vojenská realita.
Maloval vojáky, vojenské pluky, přírodu a také architekturu míst, kde se nacházel, tj. Zábřeh (Moravy), Pyškovce (Ukrajina), Dorna-Watra (Bukovina) nebo Monfalcone (Italie). I tímto způsobem můžeme poznat cestu 100. Těšínského Pluku.
Po konci I světové války Wałach svou uměleckou pozornost věnoval dění na Těšínském Slezsku. Stvořil obrazy: „Shromáždění v Jablunkově za připojení k Polsku“, nebo „Vkročení polského vojska do Těšína po české invazi“. Také tato díla jsou na výstavě, která potrvá do konce září.
kc
Štítky: Jan Wałach, výstava
Komentáře