O1LDŘICHOVICE/  Nevelká škola v Oldřichovicích pozvala v sobotu na výstavu pojmenovanou Škola kdysi a dnes.

Všichni, kdo do školy přišli, si mohli prohlédnout dokumenty, kroniky, školní pomůcky ty starší i ty nejnovější, a také fotografie, na nichž je zachycená historie školství v Oldřichovicích a v Tyře. Na mnoha fotografiích pak lidé poznávali sebe i kolegy. K vidění byly nejen třídní fotografie, ale také ty ze školních akcí, staré vysvědčení, pozvánky na akce apod.  

První polská škola (evangelická) byla v Oldřichovicích otevřená v roce 1782 na Równi. Učily se v ní děti z Oldřichovic, Tyry a Lyžbic. Školní budova, která byla ze dřeva, shořela. Učilo se pak v domě pana Morcinka. Stavba nové, tentokrát zděné školy, v místě té staré, začala v roce 1869.

V Oldřichovicích byla postavená ještě jedna školní budova. Obyvatelé částí Wieś a Zagórze v roce 1871 koupili dům a přestavěli ho na školu. Rok na to v něm začala výuka. V roce 1904 pak začala ve Wsi stavba nové dvoutřídní školy.

O dva roky později se škola začala stavět i na Równi a polské dětí z Oldřichovic, a také Karpentné, Gutů a Tyry se v ní učí dodnes.

Návštěvníci mohli shlédnout i práce absolventky školy a designérky Natalie Bocek, které byly součástí výstav například v Paříži, Milánu, Berlíně či Praze. 

Štítky: ,

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego