Halina Szczotka
E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz
V pátek se v Cieszyně konaly oslavy u příležitosti získání nezávislosti Polska. Mezi mnoha delegacemi města a okresu nechyběli i představitelé polské menšiny v ČR. Oslav se zúčastnili také harcerze, žáci a obyvatele města, kteří chtěli společně manifestovat vlastenectví.
Těsně před položením věnců pod pamětní tabulí na Domě Narodowym, která je připomínkou na Národní radu pro Těšínské knížectví (Rada Narodowa dla Księstwa Cieszyńskiego), první polskou institucí, která vznikla po rozpadu Rakousko-Uherska, starosta Cieszyna Ryszard Macura ve svém proslovu zdůraznil vliv Těšiňáků na znovuzrození Polska.
– Polsko neexistovalo více než šest století, a přesto naši předchůdci, „buditelé“, jak je pojmenovala včera otevřená výstava v Książnicy, docílili, že 11. listopadu 1918 jsme zde, v Cieszyně, mohli slavit nezávislost.
Zároveň připomněl, že tento svátek by měl být jak o děkování minulým generacím za jejich práci a životy věnované nezávislosti, tak o děkováním těm, kteří dnes tvoří místní společenství.
– Proto jsem si dnes dovolil pozvat ty, kteří reprezentují nás, obyvatele Cieszyna a regionu. Jsou to učitelé, sportovci, aktivisté a politici.
Všichni přítomní na památku dostali symbolickou růži.Byli mezi nimi i představitel Polského kulturně-osvětového svazu Leszek Richter a místopředseda Kongresu Poláků Tomasz Pustówka.
– Je hodně důležité to, že jste tady, na cieszyňském Rynku – zdůraznil Macury.– Víme, kolik stojí vaše úsilí o to, aby polská kultura byla stálé přítomná na Těšínském Slezsku na druhé straně Olzy. To, že jste tady, je pro nás ctí. Chtěli bychom, aby se naše setkání u Dne nezávislosti stalo tradicí.
Slavnosti byly tradičně ukončeny zazpíváním Roty u pomníku Ślązaczky, vystoupením mažoretek a společným zpíváním vlasteneckých písní, kterého se zúčastnili i herci polské scény Těšínského divadla. Nechyběla i hrachová polévka, kterou společně navařili Cieszyńska Kompania Obrony Narodowej a Muzeum 4PSP.
(ÿ)/tnj
Štítky: Den nezávislosti Polska
Komentáře