Halina Szczotka
E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz
ČESKÝ TĚŠIN / Den nezávislosti Polska slavili v pátek také žáci a učitelé Polského gymnázia Slowackého v Českém Těšíně. Květy pod pomníkem na Kontešinci položili společně s generálním konzulem Polska v Ostravě Januszem Bilskim.
K Pomníku mezinárodní solidarity protifašistické koalice na Kontešinci se celá škola vydala pěšky. Byly položeny květiny, zapálené svíčky, a pak bylo žákům připomenuto, proč se toho dne setkávají právě tam.
– 11. listopad je dnem, kdy po dlouhých létech se znovuzrodila naše vlast, Rzeczpospolita Polska. Zde, na Těšínském Slezsku, konkrétně v Cieszynie, se tak stalo deset dnů dříve, neboť Národní rada Těšínského knížectví fungovala již od 1. listopadu. Datum 11. listopadu je více symbolické, ten den nezávislost slaví všichni Poláci – sdělil ředitel gymnázia Andrzej Bizoń.
10 listopadu 1918 roku se vrátil vlakem z Magdeburgu do Varšavy Józef Piłsudski (byl ve vězení, protože odmítl složit slib věrnosti císaři). 11. listopadu byla formálně ukončená 1. světová válka. Ve stejný den Regentská rada polského království předala velení nad polskou armádou Józefowi Piłsudskému. A právě ten den je slaven jako Den nezávislosti. Polsko se opět objevilo na mapě Evropy a světa po 123 letech.
– Tento boj měl různé formy. Někteří se účastnili bojů v povstáních, jiní bojovali s pérem v ruce. Tento den však nebyl koncem boje o nezávislost, byla to pouze další etapa. Naše vlast musela bojovat o udržení hranic, bojovat za to, aby znovu nezmizela z mapy Evropy. Svoboda a nezávislost nám nejsou dány jednou provždy. Je třeba o ně bojovat i v době míru. Jednou z forem tohoto boje je i připomínání si památky těch, kteří pro nezávislost obětovali to nejcennější – podotkl generální konzul Polska.
Na Kontešinci jsou pomníky dva. – Před několika lety byly zde umístěné cedule, které ukazují, že 11. listopad 1918 nebyl koncem boje o nezávislost. V zásadě pokud se jedná o 20. století, byl to začátek. Například zde leží zavraždění v Katyni, lidé ze Zaolší, předváleční obyvatelé České republiky, kteří v roce 1939 se cítili povinní bojovat za Polsko a zemřeli ve stalinovských táborech. Na druhém pomníku si pak můžete přečíst jména těch, kteří za svobodné Polsko položili své životy během 2. světové války – sdělil učitel historie Michał Szczotka.
Ředitel nabádal, aby se žáci vydali na Rynek v Cieszyně a zúčastnili se slavností u příležitosti Dne nezávislosti. Květiny byly také položeny u pomníku Ślązaczki. – Tento pomník je rovněž symbolem boje mnoha lidí ze Zaolší za nezávislost Polska – sdělil ředitel.
Za pomníkem jsou vypsaná města, ze kterých pocházeli mladí bojovníci za svobodu. Ředitel připomněl o tom, že stovky mladých lidí, v tom i žáci Gymnázia v Orlové, odešli do armády. Bojovali pak o nezávislost Polska v 2. brigádě polských legií gen. Hallera.
AS/tnj
Štítky: Den nezávislosti Polska, Polské gymnázium
Komentáře