Halina Szczotka
E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz
TĚŠÍN / Nadcházející setkání z cyklu „Cymelia i osobliwości ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej” („Vzácné tisky a další zajímavosti ze sbírek Těšínské knihovny“) bude věnováno baronovi Jerzymu Sobkovi z Kornic (+1649) a jeho knižním sbírkám, neboli nejrozsáhlejší doposud známé raně moderní šlechtické knihovně na území Těšínského Slezska.
Inventář s 569 svazky se dochoval ve sbírkách o. Leopolda Jana Szersznika a během tiskové konference jej představil Krzysztof Szelong. Prezentace nazvaná „O największej bibliotece szlacheckiej na Śląsku Cieszyńskim i jej niepozornym właścicielu” („O největší šlechtické knihovně v Těšínském Slezsku a jejím nenápadném majiteli”) proběhne v konferenčním sále Těšínské knihovny (Książnica Cieszyńska) v pátek 28. října od 17.00 hodin.
V srpnu 1649 se na šlechtickém panství v Landeku objevili dva těšínští šlechtici – Jan Radocki z Radoczy a Jan Górecki z Kornic, knížecí vyslanci, jež Elżbieta Lukrecja pověřila inventarizací movitého majetku z dědictví zesnulého barona Jerzyho Sobka z Kornic, pána na Landeku, v Rudzici a Ropici.
Emisaři se ihned čile pustili do práce a již během necelého měsíce zpracovali inventář zahrnující veškeré movité položky, které se na panství v Landeku nacházely. Kromě oděvů, zbraní, stříbrného a cínového nádobí, kuchyňského náčiní, zemědělského nářadí a plodů nebo kupříkladu finanční hotovosti tento jejich seznam obsahoval i spis položek z rodinného archivu a knižní sbírky, kterou nashromáždil Jerzy Sobek. Právě zmíněná kolekce se skládala celkem z 570 svazků a v první polovině 17. století se řadila k největším šlechtickým knihovnám v naší části Evropy.
Překlad: Pygmalion
Štítky: Jerzy Sobek, Książnica Cieszyńska
Komentáře