ČESKÝ TĚŠÍN / Nadmíru slavnostní ráz mělo sobotní (24. září) premiérové uvedení inscenace dramatu „Rajska jabłonka” Andrzeje Niedoby v režii Bogdana Kokotka – stala se totiž součástí oslav jubilejního 65. výročí založení Polské scény Těšínského divadla v Českém Těšíně. Premiéře předcházela vernisáž výstavy, která zachycuje umělecké úspěchy Polské scény. Čestného patronátu výročí se ujali prezident Polské republiky Andrzej Duda a prezident České republiky Miloš Zeman.
Oslav se zúčastnili mj. šéf kabinetu prezidenta Polské republiky Adam Kwiatkowski, polská velvyslankyně v Praze paní Grażyna Bernatowicz a generální konzul Polské republiky v Ostravě pan Janusz Bilski. Náměstkyně ministra kultury ČR Kateřina Kalistová s sebou přivezla ocenění za přínos pro rozvoj české kultury, kterou předala řediteli divadla Karolovi Suszkovi. Zdůraznila přitom význam dvojjazyčného česko-polského Těšínského divadla, které je příkladem mezinárodní spolupráce v oblasti kultury. Karol Suszka obdržel také diplom od polského ministra kultury a národního dědictví Piotra Glińského.
Zlatý kříž za zásluhy o propagaci polskosti a rozvíjení polské kultury a národních tradic, udělený při příležitosti jubilea Polské scény prezidentem Polské republiky Andrzejem Dudou jejímu uměleckému šéfovi Bogdanovi Kokotkovi, předal oceněnému prezidentský kancléř Adam Kwiatkowski. Čestná vyznamenání „Za zásluhy o polskou kulturu”, přiznané polským ministrem kultury a národního dědictví Piotrem Glińským za zásluhy o propagaci polské kultury v zahraničí, převzali z rukou generálního konzula Janusze Bilského dramaturgyně Polské scény Joanna Wania, herci Scény Bajka Wanda Michałek a Jan Szymanik a za loutkovou Scénu Bajka její umělecký šéf Jakub Tomoszek.
Popřát členům souboru Polské scény přišli rovněž náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Svatomír Recman, starosta Českého Těšína Vít Slováček a starosta Cieszyna Ryszard Macura. Rýmované blahopřání přednesl zplnomocněnec Vlády ČR Jerzy Cieńciała: „Nikdy nezhasne osvěty plamen, dokud bude Polská scéna kulturu bránit na amen,” řekl ve svém stručném vystoupení. Předseda Hlavního výboru PZKO Jan Ryłko zase vyjádřil svou radost pramenící ze skutečnosti, že Polský kulturně-osvětový svaz patří mezi spoluzakladatele Polské scény: „Děkujeme za to, co bylo a prosíme o přídavek,” poblahopřál souboru jménem svazu. Místopředseda Kongresu Poláků v ČR Józef Szymeczek mimo jiné uvedl, že kořeny naší národní identity tvoří polská kultura a Polská scéna je jejím čelním představitelem.
Senátor Sejmu Polské republiky Jerzy Fedorowicz vyvolal na scénu i bývalého šéfa Polské scény Rudolfa Molińského a dlouholetého člena hereckého souboru Pawła Niedobu, syna zakladatele souboru Władysława Niedoby. Piotr Zawadzki, který v polovině devadesátých let rovněž působil jako herec souboru Polské scény a na výročních oslavách zastupoval jako místopředseda výboru katovické pobočky ZASP (Svaz polských divadelních, filmových, rozhlasových a televizních umělců), tlumočil blahopřání jménem přesedy Hlavního výboru svazu Olgierda Łukaszewicze. Osobní vzpomínky spojené s Polskou scénou přednesl její bývalý herec a režisér Marek Mokrowiecki, v současnosti ředitel Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego v Płocku.
Ředitel Těšínského divadla Karol Suszka přivítal z jeviště mj. i bývalé členy souboru Polské scény: „Žádné divadlo nemůže existovat bez diváka. A Polská scéna takového diváka má a je tady pro něj. Polská scéna je prostě naše divadlo,” shrnul Suszka s tím, že to považuje za ústřední motto národního divadla, jehož se nehodlá vzdát. „Vítejte, naše drahé publikum. Skláním se i před naším souborem, který v tak útlém složení dokáže dělat tak krásné věci,” prohlásil a zároveň poděkoval Andrzejovi Niedobovi za překrásný text jeho hry.
Karol Suszka také připomenul, že v divadle se chystali inscenovat text hry „Rajska jabłonka” už před třiceti lety, kdy v ní měli hrát Władysław a Paweł Niedobové, z premiéry ale nakonec sešlo. Nepřála tomu tehdy politická atmosféra. Text psaný místním nářečím o životních osudech gorola, jenž byl věnován autorovu strýci Władysławovi Niedobovi, se tedy dočkal svého jevištního ztvárnění až teď a hlavní roli v něm ztvárnil právě Karol Suszka.
Jubilejní výstava v divadelní galerii, jejíž kurátorkou byla Agata Kokotek, se skládá z několika částí. Autorem portrétů členů současného hereckého souboru Polské scény je Marian Siedlaczek. Výraz v obličeji zachycených herců má naznačovat, na kterou ze svých rolí mysleli v okamžiku, kdy klapla spoušť fotoaparátu. Wiesław Przeczek byl zase se svým fotografickým viděním svědkem zkoušek inscenace hry „Rajska jabłonka”. Krom toho se na výstavě objevily i fotografie z historických inscenací, rekvizity, kostýmy, divadelní kroniky a proběhla rovněž projekce ukázek ze současného repertoáru souboru.
CR

Překlad: Pygmalion

Štítky: , , ,

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego