Čtěte nás! Každý den nové informace!

VARŠAVA / Včera ve Varšavě, po mši svaté za vlast v Katedrále sv. Jana Křtitele a položení věnců na Hrobu neznámého vojína, byl otevřen v Sejmu V. Světový sjezd Polonie a Poláků ze zahraničí. Účastní se ho delegace Polského kulturně-osvětového svazu a také představitelé Kongresu Poláků. Všichni účastníci sjezdu se setkali také s prezidentským párem.


Inaugurační zasedání Sněmu Polonie a Poláků ze zahraničí se konalo v plenárním sále Sejmu Polské republiky. Otevřel ho předseda Sejmu Marek Kuchciński. Následně se na delegáty obrátil předseda senátu Stanisław Karczewski, četl se také dopis polského předsedy vlády Mateusze Morawieckého. Promlouvali rovněž vedoucí představitelé polských organizací a sdružení. A ačkoli všichni řečníci často zmiňovali „Poláky ze zahraničí“ a „Polonii“ a jejich roli v polské historii a současnosti, pouze jeden z nich řekl, že Poláci bydlí také v našem regionu – byl to prezident Evropské unie polonijních společenství (Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych) Tadeusz Pilat.

Po setkání v Sejmu RP se účastníci sjezdu přesunuli do Prezidentského Paláce na setkání s prezidentem Polska Andrzejem Dudou a jeho manželkou Agatou Kornhauser-Duda. „Děkuji, že cítíte, že jste Poláky a také za to, že nimi jste (…) Děkuji za to, že tvoříte komunitu, také za to, že nás reprezentujete a svým každodenním životem a činností dáváte svědectví také o Polsku,“ říkal prezident.

Do Varšavy na V. Světový sjezd Polonie a Poláků ze zahraničí, kterého pořadatelem je Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” a také na I. Světové mediální fórum polonijných médií, které pořádalo Zrzeszenie Organizacji Polonijnych ve Švédsku a Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ve spolupráci s Radou Polonii Světa a Evropskou unií polonijních společenství, přijelo kolem 600 delegátů. Polský kulturně-osvětový svaz v ČR zastupovali jeho předsedkyně Helena Legowicz a také Halina Szczotka, Andrzej Suchanek, Piotr Chroboczek a Andrzej Niedoba.
ikz

Štítky: , ,

Komentáře


Čtěte také


Parfém jako dárek: čemu věnovat pozornost při výběru
Září062020

Parfém jako dárek: čemu věnovat pozornost při výběru

9 tipů na víkend
Září242020

9 tipů na víkend

10 tipů na víkend
Září172020

10 tipů na víkend

V Jablunkově se konal čtvrtý ročník výstavy králíků, drůbeže a exotického ptactva
Září162020

V Jablunkově se konal čtvrtý ročník výstavy králíků, drůbeže a exotického ptactva

Před 81 lety nacisté vypálili synagogu v Ustroni
Září152020

Před 81 lety nacisté vypálili synagogu v Ustroni

Muzeum v Ustroni zve na Rodinný modelářský piknik
Září112020

Muzeum v Ustroni zve na Rodinný modelářský piknik

10 tipů na víkend
Září032020

10 tipů na víkend

Srpen272020


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach Zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".

Website Security Test