VARŠAVA / Včera ve Varšavě, po mši svaté za vlast v Katedrále sv. Jana Křtitele a položení věnců na Hrobu neznámého vojína, byl otevřen v Sejmu V. Světový sjezd Polonie a Poláků ze zahraničí. Účastní se ho delegace Polského kulturně-osvětového svazu a také představitelé Kongresu Poláků. Všichni účastníci sjezdu se setkali také s prezidentským párem.


Inaugurační zasedání Sněmu Polonie a Poláků ze zahraničí se konalo v plenárním sále Sejmu Polské republiky. Otevřel ho předseda Sejmu Marek Kuchciński. Následně se na delegáty obrátil předseda senátu Stanisław Karczewski, četl se také dopis polského předsedy vlády Mateusze Morawieckého. Promlouvali rovněž vedoucí představitelé polských organizací a sdružení. A ačkoli všichni řečníci často zmiňovali „Poláky ze zahraničí“ a „Polonii“ a jejich roli v polské historii a současnosti, pouze jeden z nich řekl, že Poláci bydlí také v našem regionu – byl to prezident Evropské unie polonijních společenství (Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych) Tadeusz Pilat.

Po setkání v Sejmu RP se účastníci sjezdu přesunuli do Prezidentského Paláce na setkání s prezidentem Polska Andrzejem Dudou a jeho manželkou Agatou Kornhauser-Duda. „Děkuji, že cítíte, že jste Poláky a také za to, že nimi jste (…) Děkuji za to, že tvoříte komunitu, také za to, že nás reprezentujete a svým každodenním životem a činností dáváte svědectví také o Polsku,“ říkal prezident.

Do Varšavy na V. Světový sjezd Polonie a Poláků ze zahraničí, kterého pořadatelem je Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” a také na I. Světové mediální fórum polonijných médií, které pořádalo Zrzeszenie Organizacji Polonijnych ve Švédsku a Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ve spolupráci s Radou Polonii Světa a Evropskou unií polonijních společenství, přijelo kolem 600 delegátů. Polský kulturně-osvětový svaz v ČR zastupovali jeho předsedkyně Helena Legowicz a také Halina Szczotka, Andrzej Suchanek, Piotr Chroboczek a Andrzej Niedoba.
ikz

Štítky: , ,

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.