HAVÍŘOV-ŽIVOTICE / Jako každý rok i letos se u pomníku obětí Životické tragédie konala vzpomínková akce. Tentokrát 6. srpna, rovných 72. let od tragédie, kdy zde německý okupant zavraždil 28 Poláků a 8 Čechů.

Byla to pomsta za zastřelení tří příslušníku gestapa polskými partyzány. Zavraždění nevinní muži pocházeli z Životic, Dolních Bludovic, Horního Těrlicka, Horní a Dolní Suché. Byli zabíjení na cestě, na poli, anebo vyvlečení z domu a zavražděni přímo před svojí rodinou. Nejstarší měl 60 let, nejmladší 16.

Vzpomínkové akce se zúčastnil hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák. – V době záplavy informací nejsme zvyklí přemýšlet o prvotních příčinách událostí, a ztrácíme jejich pravý význam (…) Právo na svobodu jednoho člověka končí tam, kde začíná svoboda toho druhého. Tehdy nebyla respektována ani ve vztahu k jednotlivci, ani k národům, ani vůči státům. Neměli bychom dnes dělat stejné chyby – podotkl v kontextu současného dění.

– Tato tragická událost, která se odehrála v srpnu 1944 je pro nás výstrahou. Scházíme se zde každým rokem abychom si připomínali, jak nepředvídatelný dopad může mít nadřazenost o libovůle – dodal primátor Havířova Daniel Pawlas.

Slova se ujal také předseda Historické sekce Hlavního výboru PZKO Stanisław Gawlik. – Dnešek je časem motlitby, pokory a vzpomínky na ty, kteří položili svůj život, abychom my mohli žít v míru – řekl.

Vzpomínkové akce se zúčastnila rovněž vicekonzulka Generálního konzulátu Polska v Ostravě Maria Kovacs, představitelé obou komor Parlamentu ČR a čelní představitelé polských organizací v České republice, včetně předsedy Hlavního výboru PZKO Jana Ryłki.

Organizátorem pietního aktu bylo město Havířov, Hlavní výbor Polského kulturně-osvětového svazu, Český svaz bojovníků za svobodu a Muzeum Ziemi Cieszyńskiej. (CR)

Štítky: , , , , , , , ,

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego