MOSTY U JABLUNKOVA / Górolski Posiady v Mostech u Jablunkova mají dlouhou tradici. Pořádaly se vždy v neděli po Gorolském bále. Konaly se v hotelu Grůň v Mostech, v Domě PZKO Kasowy, ale dříve také v dalších prostorách.

Letos se Gorolski Bal nekonal, protože dochází ke změně organizátorů (více se o tom dočtete zde). Posiady se však přesto uskutečnily. Stejně jako v předchozích letech nechyběla ani letos kapela. Vystoupila plánovaná kapela Zbyszka Wałacha z Istebné. Hosté si mohli poslechnout také kapelu Šmykňa, která přijela – jak sami říkají – z vřelého vztahu k Mostům, Gorolskému bálu a Posiadám.

Filmové Posiady

Hlavním bodem Posiadů byla projekce filmu „Biała odwaga“, který se věnuje tématům druhé světové války, identity horalů ze Zakopaného, etických rozhodnutí i lásky. Zvláštním hostem akce byl Jan Karpiel-Bułecka – hudebník, architekt a propagátor horalské kultury, který na filmu pracoval jako jazykový konzultant.

Ještě před promítáním filmu předseda Místní skupiny PZKO a hlavní organizátor akce Andrzej Niedoba vysvětlil, proč si zvolili právě toto téma setkání. Přiznal, že tento film mu připomněl příběhy jeho vlastní rodiny a sousedů z Mostů.

„Když jsem byl na premiéře Białej odwagi v Těšíně, zasáhlo mě, jak blízké nám tyto příběhy jsou. Od konce války uplynulo 80 let a lidé by na ty časy neměli zapomínat,“ zdůraznil. Připomněl, že když Němci obsadili naše území, nutili místní obyvatele podepisovat volkslistu, což mělo své výhody, ale i tragické následky. Podepsáním bylo možné získat práci a uživit rodinu, ale zároveň to znamenalo možnost povolání do německé armády. Odmítnutí podpisu znamenalo rozsudek smrti.

Volkslista na Těšínsku a Podhalí

Historik Józef Szymeczek pak v krátké přednášce nastínil situaci obyvatel na územích připojených k Třetí říši, včetně Těšínska. Uvedl, že v roce 1943 zde žilo 297 tisíc lidí, z nichž 180 tisíc podepsalo volkslistu třetí kategorie.

Připomněl také ideu Goralenvolk – pokus o germanizaci horalů z Podhalí a propagaci jejich údajného germánského původu.

Pravda a fikce ve filmu

Po promítání filmu Jan Karpiel-Bułecka hovořil o své práci na filmu „Biała odwaga“. Zdůraznil, že i když se ve filmu objevují autentické události, například antropologické výzkumy horalů německými vědci, některé prvky jsou fikcí.

„Oddíl SS složený z horalů nikdy neexistoval. Ti, kteří se dostali do německých jednotek, utíkali. Dva lidé z Podhalí se vraceli domů na dovolenou v německých uniformách, ale to je všechno,“ uvedl Karpiel-Bułecka.

Kapustnica a dobrá hudba

Hosté, kteří v sobotu zavítali do Domu PZKO Kasowy, zaplnili všechna místa k sezení. To je důkazem, že tento formát akce – film, historická přednáška a horalská hudba – má úspěch. Po filmu se za zvuků lidových kapel a u skvělé kapustnice bavili až do pozdních večerních hodin.

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego