Redakcja
E-mail: redaktor@zwrot.cz
ČESKÝ TĚŠÍN / Poprvé společně zasedali Konvent předsedů Polského kulturně-osvětového svazu (PZKO) a Rada zástupců Kongresu Poláků. Setkání se konalo 10. prosince v sále Kulturního a společenského střediska „Střelnice“ v Českém Těšíně.
Myšlenka na společné zasedání vznikla před půl rokem jako odpověď na otázku, jak posílit spolupráci mezi PZKO a Kongresem Poláků. Iniciátorem byl Andrzej Suchanek, předseda Rady zástupců a místopředseda PZKO.
Díky aktivitám Heleny Legowicz, předsedkyně PZKO, a sekretariátu Hlavního výboru se podařilo urychlit realizaci této myšlenky a uspořádat setkání ještě v tomto roce v rámci projektu financovaného Ministerstvem zahraničních věcí Polské republiky prostřednictvím soutěže „Polonia a Poláci v zahraničí 2024 – Regranting 2024“ zajištěné Sdružením „Polská společnost“.
Prezentace plánů a projektů PZKO
Cílem zasedání byla prezentace plánů na příští rok, výměna informací o projektech realizovaných oběma organizacemi a zdrojích jejich financování. Rozpočet PZKO na rok 2025 podrobně představila účetní Magda Tomeczek, která zmínila mimo jiné projekty Ženské sekce, Archivu PZKO a Mezigenerační regionální univerzity. Novou iniciativou v tomto okruhu je projekt „Jižní Kresy“, který umožní Polákům a polské diaspoře blíže poznat Poláky na Těšínsku.
Činnost Kongresu Poláků přiblížil Michał Przywara, člen jeho Rady. Zdůraznil pokračování stálých projektů, jako jsou Zelená škola u Baltu, Takoví jsme a Divadelní a filmové workshopy. Oznámil také deset výstav organizovaných Dokumentačním centrem, včetně výstavy k 80. výročí „Głosu“.
Setkání zdůraznilo význam spolupráce mezi Kongresem Poláků a PZKO a otevřelo nové možnosti pro realizaci společných iniciativ. Bylo zakončeno u svátečního stolu, který poskytl ideální příležitost k neformálním rozhovorům a volnější výměně zkušeností z oblasti společenské činnosti.

































































Komentáře