Halina Szczotka
E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz
HRÁDEK / Ve čtvrtek pozvala Základní škola s polským vyučovacím jazykem v Hrádku hosty na den otevřených dveří spojený s oslavami 130. výročí školní budovy. Byla to skvělá příležitost představit změny, ke kterým došlo po modernizaci a dostavbě patra.
Ve třídách byla připravena výstava a návštěvníci si mohli prohlédnout moderní multimediální učebnu. Vyvrcholením akce bylo představení, které se konalo v prostorném sále na nově dostavěném patře. Díky nainstalovanému pódiu se místnost perfektně hodila pro vystoupení dětí.
Bohatá historie hrádeckého školství
„Pro naši komunitu je to mimořádně důležitá událost. Chtěli jsme se podělit o radost z nových prostor a zároveň připomenout bohatou historii školy,“ uvedla ředitelka Katarzyna Șafak.
Na začátku setkání krátce přiblížila počátky polského školství v Hrádku, které sahají do druhé poloviny 19. století, kdy se děti učily v soukromých domech. Budova školy z roku 1895, kde dnes sídlí zařízení, byla postupně rozšiřována.
V roce 1909 k nám chodilo 196 žáků,“ zdůraznila ředitelka. Do roku 1869, kdy císař František Josef I. vydal školský zákon o povinném vzdělávání místních dětí v domovských obcích, navštěvovali hrádečtí žáci školy v Bystrém, Návsi a Milíkově. Od té doby se děti učily v Hrádku v soukromých domech. Žádný z tehdejších učitelů neměl pedagogické vzdělání. V roce 1873 byla postavena jednotřídka a v roce 1895 dvoutřídka. Starší budova byla tehdy přeměněna na obecní hostinec.
Na připravené výstavě mohli návštěvníci vidět archivní fotografie, kroniky a dokumenty mapující vývoj školy. Porovnáním historických údajů bylo patrné, že počet žáků se v průběhu let výrazně měnil. V současnosti školu navštěvuje 39 dětí ve třech třídách.
Goralské vánoční představeení a společné koledování
Jedním z nejdůležitějších bodů programu bylo goralské vánoční představení, připravené pod vedením Moniky Mitrengy. Scénář vycházel z textu Adama Gajdzicy „Wśród nocnej ciszy“. „Zkoušky trvaly přibližně čtyři týdny,“ prozradila režisérka. Malí herci ztvárnili postavy Svaté rodiny, andělů, pastýřů a Tří králů.
Diváci si mohli poslechnout tradiční polské koledy, jako například „Anioł pasterzom mówił“ nebo „Bracia, patrzcie jeno“, a připojit se ke společnému zpěvu. Vrcholem představení bylo provedení moderní verze koledy „Gdy się Chrystus rodzi“ s hudebním doprovodem od bratrů Golecových.
Nejen výuka: multimediální učebna a kavárnička
Návštěvníci měli možnost vidět, jak jsou moderní technologie využívány ve výuce. V multimediální učebně děti programují roboty a pracují s moderními vzdělávacími pomůckami.
„Škola se od doby, kdy jsem ji navštěvoval, změnila k nepoznání. Všechno je teď úplně jiné. Do školy jsem chodil v šedesátých letech. Nicméně učitelé byli vždy milí a výborně nás učili,“ uvedl Gustaw Sztefek, absolvent hrádecké základní školy.
„Po 20 letech jsem opět oficiálně zavítala do školy, i když jsem ji občas navštívila neformálně. Je nesmírně dojemné vidět, že je škola v tak skvělé kondici – jak po stránce infrastruktury, tak atmosféry. Výborný pedagogický sbor, zapojení rodiče – co si přát víc? Většina učitelů, kteří nyní ve škole pracují, začínala svou kariéru, když jsem byla ředitelkou. Z tohoto období si vzali to nejlepší a dále tuto školu úžasně rozvíjejí,“ řekla Renata Czader, bývalá ředitelka školy.
Pro hosty byla připravena také útulná kavárnička, kde si mohli pochutnat na sladkých a slaných pochoutkách a dát si kávu nebo čaj. Vše bylo připraveno Školní maticí.




































Komentáře