Halina Szczotka
E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz
Český Těšín / V pátek 8. listopadu se u Katyňských desek na Kontešinci v Českém Těšíně konalo vzpomínkové setkání ke Dni nezávislosti. Uspořádalo je Sdružení „Rodina Katyňská“ v České republice. Vzpomínkové setkání hostilo pozvané čestné hosty, zástupce médií, obyvatele Těšína a Českého Těšína a členy Sdružení Rodina Katyňská v ČR. Společně vzdali hold hrdinům bojujícím za svobodu a nezávislost Polska.
Předseda sdružení Jan Ryłko zdůraznil důležitost Dne nezávislosti Polské republiky. Připomněl historii tohoto svátku, který byl ustanoven v roce 1918 a obnoven v roce 1989. Vyjádřil také naději, že se v příštích letech ke vzpomínkovým setkáním připojí ještě více obyvatel Českého Těšína.
Mezi pozvanými hosty byla mimo jiné Marzena Karwowska, konzulka Generálního konzulátu Polské republiky v Ostravě. Ve svém projevu poukázala na zvláštní symboliku Katyňských desek. Zdůraznila, že jsou věčným svědectvím těžké historie Polska. Desky symbolizují národní jednotu a obětavost pro hodnoty, jako jsou svoboda a lidská důstojnost. Konzulka vzdala hold polským důstojníkům – obětám represí v Katyni. Uvedla, že jejich oběť připomíná, že svoboda je nejen darem, ale i závazkem předávaným z generace na generaci.
Projevy si můžete poslechnout zde:
Vzpomínkové setkání obohatily také úvahy pastora, který se odkázal na biblická slova o spravedlnosti. Připomněl slova krále Šalomouna: „Spravedlnost pozvedá národ, ale hřích je hanbou národů.“ Uvedl také naději, že navzdory současné nespravedlnosti zůstává Bůh zárukou konečné spravedlnosti. Zdůraznil, že každý se může přičinit k pozvednutí národa, přinášet požehnání a jednat ve prospěch spravedlnosti.
Po ukončení projevů účastníci položili květiny a zapálili svíčky u Katyňských desek. Událost zakončili společným zpěvem „Roty“.
Komentáře