Halina Szczotka
E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz
TŘINEC, BYSTŘICE / V sobotu se v třineckém Kulturním domě „Trisia“ konala skutečná oslava folkloru. Jubilejní koncert „Kořeny“ souborů „Łączka“ a „Bystrzyca“ nadchl publikum, které zcela zaplnilo sál. I páteční generální zkouška přilákala davy. Akce byla uspořádána u příležitosti 60. výročí Dětského folklorního souboru „Łączka“ a 40. výročí Folklorního souboru „Bystrzyca“.
Kořeny jako symbol jednoty a identity
Hlavní motiv jubilejní oslavy bystřických souborů „Kořeny“ odkazuje na trvalost, dědictví a mezigenerační vazby. Kořeny nejsou jen symbolem našeho původu, ale také hodnot, které nás formují a spojují.
– V jubilejním scénáři jsme chtěli zdůraznit, že i přes rozdíly v jazyce či místě původu zažíváme podobné situace, které nás spojují jako lidi – vysvětlila Renata Polok, vedoucí Folklorního souboru „Bystrzyca“.
Během koncertu se „folklorní rodina“ stala symbolickým obrazem mezigeneračních vazeb, které vytvářejí soubory jako „Łączka“ a „Bystrzyca“. Každé vystoupení na jevišti, plné emocí a pestrých choreografií, odráželo bohatství tradic hluboce zakořeněných v těšínské zemi.
Łączka – šest dekád tradic a mladistvé energie
Dětský folklorní soubor „Łączka“, slavící 60 let své činnosti, dokázal, že folklor v podání nejmladších může být představením na nejvyšší úrovni. Malí umělci okouzlili nejen energií, ale také precizností provedení a jevištní vyzrálostí, která byla na úrovni jejich starších kolegů. Pod vedením Ewy Nemec a Alicji Twardzik soubor úspěšně pokračuje v tradicích započatých Annou Wałach a rozvinutých Marií Podzemnou, jejíž přínos k rozvoji souboru je neocenitelný.
Bystrzyca – čtyři dekády tanečního mistrovství
Folklorní soubor „Bystrzyca“, který slaví 40 let existence, se představil jako skupina s mimořádným profesionalismem. Precizní choreografie, propracované detaily pohybů a dokonalá sehranost tanečníků upoutaly pozornost i těch nejnáročnějších diváků. Pod vedením Renaty Polok, Doroty Cymorek a Jakuba Kalety soubor nejen pečuje o tradice Zaolší, ale také je povyšuje na nové umělecké úrovně.
Jubilejní program překvapil svou rozmanitostí a propracovanými choreografiemi. Již úvodní koncertní polonéza zdůraznila eleganci a mistrovství interpretů. Následně se publikum přeneslo do různých regionů Polska, Česka a Slovenska – obdivovalo dynamického hopaka, živé huculské tance, temperamentní přeworské tance, stejně jako kašubské a kujavské.
Pocta našim tancům a písním
Druhá část koncertu byla výjimečnou poctou tradicím Slezských Beskyd a Zaolší, s výrazným odkazem na pastýřskou kulturu regionu. Na scéně se objevily charakteristické tance tohoto kraje, jako například živěcké, obyrtka či siustany. Členové souboru připravili představení o Ondráškovi, které připomínalo tvorbu Anny Wacławik – autorky scénářů a choreografií inspirovaných těšínskými legendami.
– Chtěli jsme vzdát hold jejímu neocenitelnému přínosu k rozvoji našeho souboru. Její práce a vášeň zůstávají inspirací pro další generace – zdůraznil Jakub Kaleta, představitel role Ondráška.
Čtyři generace na scéně
Na jevišti se objevily až čtyři generace tanečníků, přičemž se k jubileu připojili zástupci všech generací, čímž vytvořili nezapomenutelné společenství tradic.
– Setkávali jsme se na zkouškách od jara. Nejenže jsme oživili dávno zapomenuté tance, ale také jsme se naučili nové. Především jsme však zlepšili kondici, abychom drželi krok s mladšími. Byl to čas plný radosti, protože folklor je láska na celý život – shodli se nejstarší účastníci programu, tedy „stará garda“ – zakladatelé.
Scénografie byla nápaditá. Ústředním prvkem byl ručně malovaný strom s rozvětvenými kořeny od Moniky Byrtus, inspirovaný logotypem Jakuba Kalety. Tento symbolický strom vytvořil magickou atmosféru, která dokonale vyjadřovala ducha folkloru a emoce této výjimečné události.
Jubilejní kapela
Hudební doprovod zajistila speciálně sestavená jubilejní kapela, podpořená kapelami Bezmiana, Nowina a pozvanými hosty. Společně vytvořili nezapomenutelnou atmosféru, která dokonale podtrhla charakter slavnosti.
Prof. Daniel Karol Kadłubiec jako vypravěč
Autorem a zároveň interpretem průvodního slova byl prof. Daniel Karol Kadłubiec.
– Byla to obrovská práce a oběť. Program byl vynikající, plný rozmanitosti – od tanců po projevy, které zahrnovaly kulturu Ukrajiny, Slovenska a dalších regionů. Vynaložené úsilí a obětavost členů souboru jsou obdivuhodné. Přeji oběma souborům, aby jejich strom rostl k nebi, ale jeho kořeny byly vždy hluboko zakořeněné v zemi, na správném místě a ve správné půdě – uvedl Kadłubiec, zdůrazňující význam tradic a trvalosti.
Koncert „Kořeny“ ukázal, že folklor může být představením nejvyšší umělecké kvality. Vystoupení dětí i dospělých okouzlovala precizností, energií a emocionálním nasazením. Koncert ukázal, že láska k folkloru je víc než jen vášeň – je to dědictví, které buduje identitu a spojuje generace. Dojaté publikum odměnilo umělce potleskem ve stoje.
Stopa, kterou čas nesmaže – vzpomínka na Marii Podzemnou
Na závěr byla vzpomenuta Marie Podzemná, zakladatelka souboru, která stála u jeho počátků a doprovázela ho po mnoho let. Byla nesmírně obětavou učitelkou, talentovanou choreografkou a společenskou osobností, která mnoho dala jak souboru „Łączka“, tak „Bystrzyca“.
– Paní Marie byla výjimečnou osobností. Byla spjata s kulturou Slezských Beskyd, čerpala z ní sílu, kterou předávala dalším generacím – zaznělo ze scény.
Její manžel a dcera, přítomní na slavnosti, se připojili k programu, tančili spolu se souborem. Na závěr společně zazpívali Mariinu oblíbenou píseň „Ej gróniczku“, čímž jí vzdali poctu.
Hudební duše souboru – pocta Janu Kubeczkovi
Během slavnosti nechyběla slova vděčnosti Janu Kubeczkovi – harmonikáři a nadšenci folkloru. Od roku 1970 doprovázela jeho hudba vystoupení souboru a od roku 1986, jako zakladatel a vedoucí dětské kapely „Gróniczek“, inspiroval mladší generace k udržování tradic.
– Pan Jan je někdo, koho je těžké nahradit. Jeho zapojení a oddanost folkloru jsou neocenitelné – zdůraznil Bogdan Sikora, ředitel bystřické základní školy.
Kubeczka se kvůli zdravotnímu stavu nemohl slavnosti zúčastnit, ale pořadatelé se s ním spojili telefonicky, aby mu předali srdečné poděkování a vyjádřili uznání.
Gratulace z blízka i daleka
Slavnost v „Trisii“ přilákala mnoho hostů, kteří přijeli vyjádřit gratulace a uznání. Mezi přítomnými byl mimo jiné generální konzul Polské republiky v Ostravě Stanisław Bogowski, starosta Bystřice Roman Wróbel spolu se zástupcem Marcelem Čmielem a zástupci folklorních souborů z Zaolší i mimo region. Fronta gratulantů byla dlouhá, což jen podtrhlo výjimečnost této události.












































































































Komentáře