Halina Szczotka
E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz
OPAVA / Ve čtvrtek 24. října se na Městském hřbitově v Opavě konala slavnostní ceremonie odhalení symbolického hrobu Franciszka Kubicy. Polský student teologie byl bestiálně zavražděn německými okupanty 13. ledna 1943 v nedalekých Oticích. Pomník byl postaven z iniciativy obyvatel Otic, za podpory Generálního konzulátu Polské republiky v Ostravě a s pomocí města Opavy.
Tragický příběh Franciszka Kubicy
Během druhé světové války byl Franciszek Kubica odvezen na nucené práce. Gestapo ho zatklo poté, co odmítl pracovat v neděli. Ačkoliv se mu nejprve podařilo uprchnout, byl znovu dopaden. V Oticích pak došlo k veřejné popravě. Před zraky asi 500 nuceně nasazených pracovníků a místního obyvatelstva byl Franciszek Kubica oběšen.
Cílem tohoto aktu bylo zastrašit místní obyvatelstvo a nuceně nasazené pracovníky. Jeho tělo bylo převezeno na hřbitov v Opavě, kde po třech dnech spočívalo v 14. aleji. Po letech byl však hrob, který nikdo nenavštěvoval, zlikvidován.
Slavnostní odhalení symbolického hrobu
Během ceremonie promluvil Generální konzul Polské republiky v Ostravě Stanisław Bogowski, který připomněl tragický příběh Franciszka Kubicy. Konzul zdůraznil význam připomínání těchto událostí pro současné generace a uvedl, že veřejná poprava měla být aktem teroru vůči místnímu obyvatelstvu. „Naší povinností je, aby vzpomínka na tuto nelidskou a hanebnou událost nezůstala v tichých koutech minulosti, ale aby našla správné místo v naší současnosti,“ uvedl Stanisław Bogowski.
Konzul také vyjádřil vděčnost obyvatelům Otic, kteří se po celá léta starají o místo popravy Franciszka Kubicy a udržují vzpomínku na události z roku 1943. Zdůraznil, že oni plní funkci „Strážců historie a paměti“ pro budoucí generace.
Slavnostní odhalení symbolického hrobu symbolicky připomnělo památku Franciszka Kubicy, který se stal obětí německého teroru vůči místní komunitě během druhé světové války. Květiny položili Stanisław Bogowski – konzul Polské republiky v Ostravě, Helena Legowicz – předsedkyně ZG PZKO, zástupci městských orgánů Opavy, společenství Otic.
Moc ve službách zla
Ceremonie se zúčastnil také pastor, který nejen pronesl modlitbu, ale také vhodnými biblickými citáty odkázal na hrdinskou smrt mladého muže, který zemřel proto, že chtěl dodržet den sváteční, a také na potřebu pěčování o vzpomínku těchto událostí.
Pastor Janusz Kožusznik začal citátem z žalmu 36: „U tebe je pramen života“. Vyjádřil vděčnost iniciátorům a realizátorům vzpomínkové akce na Franciszka Kubicu a poukázal na lidský dramat a tragédii, která byla připomenuta díky odhalení hrobu. Zdůraznil, že „moc ve službách zla dokáže brutálně ničit život druhého člověka, jako by neměl vůbec žádnou hodnotu“. Také připomenul ideologické vyčlenění a ostrakizaci, která vedla k bestiální popravě.
Hodnota lidského života
Pastor Janusz Kožusznik připomněl, že Franciszek Kubica jako teolog a věřící člověk měl odvahu vyjádřit odpor vůči práci v neděli, což spustilo lavinu událostí, které skončily jeho popravou. Zmínil se o bestiálním mučení Kubicy a o tom, že byl veden v hanebném průvodu s rakví na místo popravy, kde byl oběšen před zraky dalších polských nuceně nasazených pracovníků.
Pastor také upozornil na hodnotu lidského života. „Na této zemi není hodnoty, která by mohla vyvážit hodnotu lidského života,“ uvedl Janusz Kožusznik. Zdůraznil význam zachování vzpomínky na ty, kteří bojovali za důstojnost a byli si jí vědomi. Ceremonii zakončil modlitbou, ve které prosil o Boží slitování nad světem a věčný odpočinek pro ty, jejichž život byl brutálně přerušen.
Na závěr slavnosti Stanisław Gawlik ze Sekce historie regionu HV PZKO inicioval zpěv „Roty“.
Komentáře