TĚŠÍN / V sobotu 19. října se v Těšínském kulturním středisku „Dom Narodowy“ konala vernisáž výjimečné výstavy věnované těšínským krojům. Byla prezentována bohatá soukromá sbírka krojů, kterou shromáždila Danuta Chwajol.

Výstava ukazovala nádherné exponáty, včetně živůtků, fortuchů, kabotků, čepce, šatek a hočků – všechny tyto prvky jsou klíčovými součástmi těšínského kroje. Zvláštní místo bylo věnováno svatebnímu kroji, který paní Danuta Chwajol obdržela darem od babičky z Bahence.

Součástí akce byl také umělecký program

Na jevišti vystoupil Regionální soubor Błędowice, který výborně ukázal těšínský kroj v pohybu a předvedl těšínské písně a tance.

Přednáška profesora Kadłubce

„Kroj je nejvýraznějším určovatelem naší identity, nejen regionální, ale i národní. Většinou těšínské kroje nosily ženy polské národnosti, přesto tento kroj patří všem, kteří na této zemi žili a žijí. Kroj má neuvěřitelně mnoho možností prezentace,“ dodal během své přednášky profesor Daniel Kadłubiec.

Na akci nechyběla ani poezie. Žáci Polského gymnázia Juliusze Słowackého v Českém Těšíně – Ester Pyszko a Kristián Niedoba – přednesli básně dvou významných zaolzanských básnířek. Přednesli díla Anieli Kupiec „Strój Cieszyński“ a Ewy Milerské „Do smreka“.

Výstava bude k vidění do 31. prosince v Těšíně.

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego