Halina Szczotka
E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz
KARVINÁ / V pátek 6. září se na Masarykově náměstí v Karviné konal Knižní jarmark. Akci zorganizovala Regionální knihovna ve spolupráci s městem Karviná.
Hosty srdečně přivítali náměstek primátora města Karviné Andrzej Bizoń a ředitelka Regionální knihovny Markéta Kukrechtová.
Národní čtení
V rámci jarmarku se krátce po 10. hodině uskutečnilo Národní čtení – iniciativa zaměřená na podporu polské literatury. Účastníci měli možnost vyslechnout si úryvek jednoho z nejvýznamnějších, ale zároveň nejnáročnějších děl polské literatury – „Kordiana“ Juliusze Słowackého. Úryvek přečetl zástupce spřátelené obecní knihovny v Hażlachu.
Kromě polské literatury zazněla také česká. Četl se úryvek z románu Michala Viewegha „Účastníci zájezdu“.
Oddělení polské literatury
V roce 1974 tehdejší ředitel Regionální knihovny Ivan Šeiner ve spolupráci s Halinou Molin, metodoložkou pro polská oddělení, založili oddělení národních literatur – polské a slovenské. Obě oddělení sídlila ve stejném objektu ve Fryštátě. Na počátku 90. let, po revoluci, se slovenská komunita začala více asimilovat a počet slovenských škol a čtenářů se snižoval. Slovenské knihy byly postupně začleněny do českých fondů, a polské oddělení tak začalo fungovat samostatně.
– V současné době obsahuje fond Oddělení polské literatury přibližně 15 000 svazků. Pečujeme také o knihovny, které mají polské knihy, ale nemají vlastní oddělení polské literatury. Každé čtvrtletí zasíláme výměnný fond, který čítá 5 000 svazků, do míst, jako jsou Těšín, Stonava, Horní Suchá nebo Petrovice.
Jsme vděčné, že toto oddělení přečkalo 50 let, což svědčí o tom, že zde jako Poláci stále jsme a působíme. Přeji našemu oddělení minimálně dalších 50 let a nám knihovníkům čtenáře, kteří nás budou navštěvovat, budou sem rádi chodit a toto místo si spojí s něčím příjemným – uvedla Marcela Wierzgoń, vedoucí Oddělení polské literatury.
Výstava
Účastníci si mohli prohlédnout venkovní výstavu věnovanou historii Oddělení polské literatury.
– Věděly jsme, že se musíme vejít na osm panelů, což bylo velmi náročné, protože máme k dispozici mnoho kronik a archivních materiálů. S těžkým srdcem jsme musely provádět škrty a redukovat informace – přiblížila Marcela Wierzgoń.
Bohatý program a zábava pro děti
Pro návštěvníky byl připraven pestrý zábavný program. Po skončení Národního čtení se na pódiu objevil divadelní soubor Kukuč, který zorganizoval různé aktivity pro děti.
Na stánku Juventusu se nabízelo malování na obličej a další atrakcí byly velkoformátové hry pexeso a hlavolamy z 3D tiskárny.
Odpolední umělecký program zpestřila vystoupení kvarteta „Dobry wieczór“, dětí z kroužků Juventusu a Pop Academy Ostrava. Svůj talent předvedla také dechová hudba „Malá Černá Hudba“ a Julián Záhorovský.
Komentáře