Halina Szczotka
E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz
JABLUNKOV / Kavárna pod Pegasem je neodmyslitelnou součástí programu Gorolskigo Śwęta. Každý rok se v Domě PZKO v Jablunkově setkávají milovníci literatury. Letošní setkání se konalo v pátek 2. srpna v 18:00 a bylo věnováno Gustawu Morcinkovi, rodákovi z Karviné.
Setkání moderoval Stanisław Gawlik. Monografii s názvem „Gustaw Morcinek“ představil sám autor Libor Martinek – vysokoškolský pedagog, bohemista a překladatel, autor desítek knih, včetně monografií věnovaných polským spisovatelům a básníkům, jako jsou Wilhelm Przeczek, Henryk Jasiczek a Paweł Kubisz. Jeho nejnovější kniha se zabývá životem a dílem Gustawa Morcinka.
Autor monografie ve stručné přednášce přednesené v češtině přiblížil život a tvorbu Gustawa Morcinka. Večer obohatilo vystoupení houslistky Magdaleny Żaczek. Ukázku z tvorby Gustawa Morcinka v originále přednesl emeritní ředitel a herec Těšínského divadla Karol Suszka.
Na místě bylo možné zakoupit monografii o Gustawu Morcinkovi, ale také další knihy věnované polským literárním tvůrcům. Knihy od autora přednášky prodával Roman Wirth z Polského knihkupectví v Českém Těšíně.
Díky sbírce horníků mohl studovat na Polském učitelském semináři v Bílé
Gustaw Morcinek se narodil 25. srpna 1891 v Karviné na Těšínském Slezsku v chudé rodině vozky Józefa Morcinka. Byl nejmladší ze čtyř sourozenců. Když mu byl pouhý rok, jeho otec zemřel, a tíha péče o rodinu spočinula na jeho matce. Gustaw začal pracovat v dole ve svých 16 letech. Díky sbírce horníků mohl studovat na Polském učitelském semináři v Bílé, který absolvoval v roce 1914. V letech 1919–1935 působil jako učitel ve Skoczowě.
Už v říjnu 1939 byl zatčen gestapem, uvězněn v Těšíně a Skrochovicích, a následně deportován do koncentračních táborů Sachsenhausen a Dachau. Důvodem jeho zatčení byla předválečná protiněmecká činnost. Během pobytu v táborech mu bylo nabídnuto, aby požádal o zapsání na listinu germánů výměnou za propuštění, ale Morcinek to odmítl. V listopadu 1946 se vrátil do Polska a usadil se v Katovicích.
Trvalé místo v učebnicích literatury
Největší rozmach jeho tvorby připadá na 20. a 30. léta. Právě tehdy vznikla jeho nejvýznamnější díla, jako „Wyrąbany chodnik“, „Narodziny serca“ a „Łysek z pokładu Idy“. Díky tvorbě věnované hornické a slezské tematice si získal uznání a trvalé místo v učebnicích literatury. Morcinek ve svých dílech spojoval autentické pozorování s lyričností a humorem. Kromě sociálních témat se věnoval i psaní knih pro děti a mládež, historických románů a pohádek. Za svou tvorbu obdržel mnoho ocenění a literárních cen, a jeho knihy byly přeloženy do cizích jazyků a vydány v zahraničí.
Gustaw Morcinek zemřel na leukémii 20. prosince 1963 v Krakově. Pohřben je na městském hřbitově v Těšíně.
Komentáře