TŘINEC / Polský pěvecký soubor Hutnik letos oslaví 70 let své existence. Přípravy na jubileum začaly naplno již v lednu. Hutnik také začal pracovat s novým dirigentem, jejich první společný koncert se uskutečnil v Karviné.

Polský pěvecký soubor Hutnik založil v roce 1954 vynikající dirigent a hudebník Karol Wronka. Dalšími dirigenty a uměleckými vedoucími, kteří vytvářeli podobu sboru, byli Erich Smiłowski, Jerzy Kaleta, Ewa Wigezzi, Aleksandra Zeman, Anna Ostrowska, Mykola Blikhar a Alois Suchanek. Vynikajícím a dlouholetým dirigentem sboru byl Cezary Drzewiecki. Od ledna 2024 je dirigentem a uměleckým vedoucím sboru Hutnik Tomasz Konderla.

Spolupráce je na samém počátku

„Spolupráce s panem Konderlou vznikla tak trochu náhodou. Již delší dobu jsme hledali dirigenta a v loňském roce se nám podařilo přizvat ke spolupráci pana Alojze Suchanka. Původně jsme se domluvili na půl roku, ale pak souhlasil, že nás bude dirigovat až do konce roku, abychom měli dost času najít nového dirigenta. Pana Konderlu znala kolegyně z našeho pěveckého souboru a viděla ho dirigovat na koncertech. Rozhodli jsme se tedy zeptat a pan Konderla souhlasil, že nám pomůže. Tak začala naše spolupráce,“ prozradila Anna Kornuta, organizační vedoucí souboru.

„Musím říct, že se mi se sborem pracuje velmi dobře. Lidé jsou velmi srdeční, milí a přátelští. Jsem tam teprve krátce, takže ještě všechny úplně neznám. Dohodl jsem se, že se pokusíme spolupracovat a uvidíme, jak se nám to podaří a jaké bude naše společné dobrodružství,“ řekl Tomasz Konderla.

První společný koncert se uskutečnil v Karviné

První vystoupení „Hutníka“ pod vedením nového dirigenta se uskutečnilo v neděli 21. ledna. Sbor zazpíval v kostele Povýšení svatého Kříže v Karviné-Fryštátě v rámci čtvrtého ročníku Festivalu koled a pastorel.

„My se samozřejmě poznáváme teprve od nového roku, takže to bylo takové náhlé vystoupení, protože jsme před ním měli jen pár zkoušek. Pan dirigent se snaží a my také. Doufám, že se ta spolupráce nějak posune dál, zatím jsme spokojeni,“ poznamenala Anna Kornuta.

„Koncert se konal hned na začátku roku, takže jsme před ním měli jen tři zkoušky. Na takový koncert jdete s duší na rameni, protože se ještě necítíte se zpěváky sehraní. Musím ale říct, že sboristé reagovali velmi dobře. Vzhledem k tomu, že těch zkoušek nebylo mnoho, jsem byl s výkonem spokojen,“ řekl Tomasz Konderla.

Hudbě se věnuje od dětství

Nový dirigent pochází z Bystřice a pracuje jako správce budov v nemocnici Agel v Českém Těšíně. Jak sám prozradil, dirigování se věnuje od svých 15 let. Kromě dirigování umí také hrát na housle, které často využívá k tónování sboristů.

„Hledali jsme někoho z našeho regionu, s dirigenty z Polska je často problém kvůli dojíždění. Pan Konderla je velmi muzikální, skvěle hraje na housle a je vidět, že hudbou žije. Je zvyklý sboristům dávat tóny na housle, tak jsme si řekli, že se to naučíme. Je to něco nového, něco jiného, a kromě toho je méně starostí s obstaráním klavíru na koncerty. I pan Suchanek přiznal, že se mu ten nápad moc líbí,“ řekla Anna Kornuta.

„Jsem zvyklý pracovat s houslemi. Když jsou na koncertech klavíry, dávám tón i z klavíru. V ‚Hutníku‘ to tak vyšlo také s houslemi. Zeptal jsem se jich, protože vím, že to není tradiční, ale souhlasili, navíc je to rychlejší,“ dodal dirigent.

Jubileum sboru se uskuteční v říjnu

Sbor letos oslaví 70 let své existence. Sboristé proto začínají s přípravami na jubilejní koncert, který se uskuteční 12. října v Kulturním domě „Trisia“ v Třinci.

„V repertoáru budou určitě i nové písně. Připomeneme si i něco staršího, protože jsme pozvali Třinecký komorní orchestr s paní Alenou Kostkovou, se kterým také dlouhodobě spolupracujeme. V prosinci jsme měli vánoční koncert a velmi nás potěšilo, že jsme mohli vystoupit s dětmi z třinecké základní školy. Bylo vidět, že i publikum bylo omlazené. Nám to velmi zpříjemnilo čas a děti si to také velmi užily, byly zvědavé, jaké to je zpívat s dospělým sborem. Takže přemýšlíme i o tom, že bychom s dětmi zase něco společně podnikli. Uvidíme, jaké granty se nám podaří získat, protože vše záleží také na financích,“ podotkla vedoucí.

Za 69 let své existence absolvoval sbor kolem 600 koncertů

„Letos se určitě uskuteční soustředění, minimálně dvě. Rádi bychom také vyjeli na nějaký mezinárodní festival, uvažovali jsme o Praze. Chybí nám ale hlavně Polsko, protože jsme také jezdili na světové festivaly polských sborů. Tam ale načerpáte spoustu energie a mnozí sboristé poznají, jaké to je zkoušet pod „odbornou taktovkou“. Takové výjezdy velmi integrují soubor a povzbuzují ho k další práci, takže by bylo skvělé tam jet,“ řekla Anna Kornuta.

Polský pěvecký soubor „Hutnik“ má za 69 let své existence za sebou přibližně 600 samostatných koncertů a 1200 vystoupení. Získal řadu prestižních ocenění a vyznamenání mimo jiné na festivalech v Koszalinu, Rzeszówě, Międzyzdrojích, Praze, Brně nebo Bratislavě. Natočil tři alba: „Znasz-li ten kraj“, ‚Tu jest mój dom‘ a ‚Słyszę z nieba muzykę‘. Soubor měl možnost zúčastnit se mnoha zajímavých hudebních akcí, účastnil se festivalů a sborových soutěží. Za svou kulturní a uměleckou činnost získal „Hutnik“ mnoho vyznamenání, cen a ocenění. Sbor si nejvíce váží odznaku ministra kultury Polské republiky „Zasloužilý o polskou kulturu“.

„Sbor v současné době čítá třicet členů. Zkoušky se konají každou středu v Domě Adama Wawroše v Třinci-Tarase. Zde se také konalo naše novoroční setkání, kterého se zúčastnili oba dirigenti Alojzy Suchanek a Tomasz Konderla. Jsme velmi rádi, že nás pan profesor Suchanek v uplynulém roce podržel. Velmi rádi jsme s ním spolupracovali a vážíme si toho, že s námi zůstal. Uvidíme, co se nám letos podaří zrealizovat, nejdůležitější je, že tento sbor existuje,“ uzavřela Anna Kornuta.

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego