Redakcja
E-mail: redaktor@zwrot.cz
ČESKÝ TĚŠÍN / Tuto sobotu 15. července vyrazí XXXI. pěší pouť ze Zaolší na Jasnou Horu. Více než 60 poutníků ze Zaolší, ale i z Polska, se vydá na šestidenní pěší putování. Doprovázet je budou kněží a řeholní sestry. Do cíle dorazí ve čtvrtek 20. července. Za pěšími poutníky se vydají také cyklisté a autobusoví poutníci.
Pouť bude zahájena v sobotu v 6:00 mší svatou v kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v Českém Těšíně. Po mši si účastníci vyzvednou poutnické balíčky, utvoří kompaktní skupinu a vydají se na trasu. Čeká je více než 160 km. Každý den bude obsahovat chvíle odpočinku a také noclehy ve spřátelených farnostech (v rodinách nebo v halách).
Během pochodu poutníci poslouchají konference kněží, zpívají náboženské písně, modlí se, mají možnost jít ke zpovědi nebo si popovídat s knězem, ale také se seznámit s poutníky, kteří jdou vedle nich. Jazykově program poutě odráží charakter Zaolší, neboť je možné slyšet polštinu i češtinu.
Poutníci dorazí do cíle ve čtvrtek 20. července
Do svého cíle, svatyně Panny Marie na Jasné Hoře, dorazí ve čtvrtek 20. července přibližně v 16.15. Zde je přivítá nejen zástupce otců paulínů, kteří se o svatyni starají, ale také členové rodin poutníků a účastníci dalších forem poutě, tj. na kole a autobusem. Poté se všichni společně vydají do kaple Panny Marie na slavnostní mši svatou. Kdo bude chtít, bude se moci zúčastnit celonočního bdění u obrazu Černé Madony.
Kromě pěší pouti se koná také dvoudenní cyklistická pouť
Pouť do Zaolší má již léta několik podob. Kromě pěší pouti se koná také dvoudenní cyklistická pouť. Tito poutníci vyrážejí z Českého Těšína ve středu 19. července. Ve čtvrtek 20. července ráno začíná autobusová pouť, jejíž účastníci stráví den v Čenstochové, pozdraví pěší poutníky a následující den se vydají na další poutní místo. Ti, kteří se z různých důvodů nemohou zúčastnit ani jedné z forem pouti, zůstanou doma a duchovně podpoří poutníky.
Dlouhá tradice pěších poutí ze Zaolší na Jasnou Horu
Pěší pouť ze Zaolší k Černé Madoně má dlouhou tradici. Vše začalo v roce 1991, kdy manželé Jadwiga a Franciszek Franekovi zorganizovali první pěší pouť. Od té doby se na poutní trasu každoročně vydává skupina poutníků (s výjimkou dvou let, kdy platila pandemická omezení). V roce 2016 byl vytvořen tým, který převzal organizační štafetu pěších poutí. V jeho čele stojí dcera zakladatelů této tradice Jolanta Bubíková.
Komentáře