Redakcja
E-mail: redaktor@zwrot.cz
CIESZYN, ČESKÝ TĚŠÍN / V noci z 20. na 21. prosince uplynulo 15 let od vstupu Polské republiky a České republiky do schengenského prostoru. Přesně v den výročí této významné události si ji lidé připomněli na mostě Přátelství. Dokonce donesli z muzea hraniční tabuli, kterou v té době odstranili.
Noční setkání na mostě Přátelství bylo občanskou iniciativou. Pořádali ji Adam Swakoń a Jerzy Herma. Byli to oni, kteří přesně před 15 lety, v roce 2007, přišli s nápadem rozřezat hraniční závoru a předat ji 39 lidem. Tyto osoby jsou zaznamenány na pamětní tabuli uložené v Muzeu Těšínského Slezska´. Někteří z nich byli přítomni na setkání v noci z 20. na 21. prosince 2022.
„Od uzavření Schengenské dohody v Evropě uplynulo 37 let, z toho 27 let od jejího zavedení v sedmi západoevropských zemích. To znamená, že západní Evropa má tuto svobodu, tuto liberalizaci pohybu, již poměrně dlouhou dobu. Polsko je teprve v plenkách, protože patnáct let není opravdu tak dlouhá doba. A jsou mladí lidé, kteří si nedovedou představit, že by byli v Evropě jinak než teď, kdy se kdykoli ráno rozhodnou a odletí kamkoli…,“ poznamenává Herma.
Aktivisté polsko-česko-slovenské Solidarity o to usilovali již od 80. let
Herma zdůrazňuje význam toho, na co upozornil Jan Olbrycht během setkání na mostě Přátelství. Řekl, že pro nás, obyvatele pohraničí, mají zvláštní význam změny, které byly završeny Schengenskou dohodou, tj. svoboda překračování hranic, přeprava zboží v rámci zemí Evropské unie. Aktivisté polsko-česko-slovenské Solidarity o to usilovali již od 80. let.
„Naše mentální příprava na otevření hranic tedy probíhala mnohem dříve, ještě před vstupem našich zemí do Evropské unie a později do Schengenu,“ řekl Jerzy Herma.
Totéž zdůrazňuje Jiří Cienciała. „Setkání na mostě bylo skvělou iniciativou. Bylo příjemné vidět, že si lidé tyto události pamatují,“ řekl naší redakci bývalý senátor.
„Je dobré si uvědomit, že v přeshraniční spolupráci a navazování oficiálních kontaktů jsme byli v našem regionu v té době napřed před ostatními místy v Evropě. Mluvím o oficiální přeshraniční spolupráci, protože neformální kontakty jsme měli vždycky. Oficiální podpis dohody byl tedy pro obyvatele našeho regionu velmi důležitý,“ zdůraznil Cienciała.
Bez výhod Schengenské dohody by náš každodenní život nebyl plnohodnotný, běžný
„Schengenský prostor je pro náš příhraniční region nejen velkým přínosem, ale především skutečnou příležitostí pro společný rozvoj obou částí Těšínského Slezska oddělených hranicí. Skutečnost, že můžeme překračovat státní hranice bez větších omezení, že se můžeme cítit jako doma jak na polské, tak na české straně, že jediným kritériem, které určuje naši volbu, je trh, nabídka a osobní volba místních obyvatel, jasně ukazuje, že bez výhod Schengenské dohody by náš každodenní život nebyl plnohodnotný a všední. A právě o to jde,“ poznamenává Bogdan Kasperek, ředitel kanceláře Sdružení pro rozvoj a regionální spolupráci Olza – Euroregion Těšínské Slezsko.
Setkání u příležitosti výročí se ten večer konala i na dalších místech česko-polského pohraničí
Cieszyn nebyl žádnou výjimkou. Jerzy Herma, organizátor oslav výročí v Cieszyně, připomíná, že podobné akce se ve stejný večer konaly mimo jiné také v Kotlině Kladské.
(indi)
Komentáře