Halina Szczotka
E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz
Vánoce se rychle blíží. Nepostradatelnou tradicí, která je s nimi spojena, je zdobení vánočních stromků v domácnostech a na veřejných místech. Někteří lidé dávají přednost umělým, jiní jsou zastánci pravých. Který stromek si vybrat a jak zajistit, aby vydržel co nejdéle?
V rozhovoru s lesnickým odborníkem Wiktorem Naturskim se snažíme rozptýlit nejrůznější pochybnosti o vánočních stromcích, vyvrátit mýty kolem výběru vánočního stromku a poskytnout našim čtenářům několik praktických rad.
Který ze stromků si vybrat? Jaké jsou výhody jednotlivých stromů: jedle, smrk, borovice?
Každý ze zmíněných druhů je vhodný pro vánoční stromek Ale výběr druhu bude mít své důsledky. Smrk je pravděpodobně nejoblíbenějším druhem vánočního stromku – mladé smrky jsou husté, pravidelné a mají jemné, pichlavé jehlice. A bohužel tyto jehly poměrně rychle odpadávají a znečišťují místnosti.
Borovice je méně oblíbená, především proto, že není snadné najít mladou, hustou borovici s rovnoměrně rozmístěnými větvemi. Borovice krásně voní, může snadno ušpinit pryskyřicí a kvůli dlouhému jehličí není nejjednodušší ji zdobit. Naopak je poměrně odolná a má jistě mnoho příznivců.
Velmi oblíbeným vánočním stromkem je jedle – jako pomalu rostoucí druh je hustá a její větve jsou pokryty tmavě zeleným neopadavým jehličím. Jedle vydrží v bytě dlouho, aniž by shodily jehličí.
Jak se rozlišuje jedle a smrk? Nebo byste doporučili nějaký jiný druh?
Jedli poznáte podle krátkých, tmavě zelených jehliček, které mají oválný tvar, a proto nepíchají. Jsou poměrně měkké a na spodní straně mají dva bílé pruhy. Smrkové jehličí je naopak krátké, ale zakončené ostrým hrotem, takže nepříjemně bodá do rukou.
V poslední době je prý v módě koupit si araukárii v květináči a na Vánoce ji ozdobit jako vánoční stromek. Znáte nějaké jiné druhy stromků, které mohou úspěšně nahradit tradiční vánoční stromek a vydrží dlouhá léta?
Myslím, že v domácnostech tradicionalistů se o Vánocích objeví naše lesní druhy, o kterých jsme se zmínili: smrky, borovice a jedle. Pro ty, kteří hledají alternativní „vánoční stromek“, může být limitem pouze jejich představivost – ať už se jedná o araukárii, fíkus nebo konstrukci z březových větví, vše závisí na fantazii a otevřenosti kreativním řešením.
Pokud se však rozhodneme pro tradiční vánoční stromek v podobě smrku nebo jedle, kde ho nejlépe koupit?
Nejdůležitější je, aby pocházel z legitimního zdroje: z plantáže vánočních stromků nebo z dobře obhospodařovaného lesa. Sám doporučuji nákup u lesníků.
A jak se pozná, že je vánoční stromek čerstvý?
Větve čerstvě uříznutého vánočního stromku jsou pružné, jehličí je pevně přilepené k větvím a lesklé – jeho barvy jsou zářivé.
Prodávají se také vánoční stromky v květináčích. Má smysl kupovat takové vánoční stromky? Je šance, že vánoční stromek zakoupený v květináči nakonec zakoření v zemi? Pokud ano, který si vybrat, na co se při nákupu zaměřit a jak postupovat, aby se zakořenil?
To je obtížné téma, protože záleží na podmínkách v domě – pokud stromek přemístíte z velmi vytápěné místnosti a vystavíte ho mrazu, pravděpodobně nepřežije. Pokud však zajistíme pomalou a vhodnou aklimatizaci na nové podmínky, je možné, že se vánoční stromek na zahradě uchytí nebo přežije v květináči na balkoně až do příštích Vánoc.
Slyšela jsem i takové názory, že je ekologičtější koupit si umělý vánoční stromek. Co na to říká lesník?
S takovým názorem přece nemůže lesník souhlasit! Umělé vánoční stromky jsou vyrobeny z plastu a oceli. Plast je derivátem ropy. Výběrem umělého vánočního stromku se tedy rozhodujeme pro těžbu fosilních paliv, což je při současných změnách klimatu velmi nerozumné řešení.
Dřevo je naproti tomu přírodní, obnovitelný zdroj a především se vyrábí z kombinace vody a oxidu uhličitého z atmosféry, takže jeho používání nemá negativní dopad na klima. Mluvím samozřejmě o vánočních stromcích z plantáží nebo z dobře obhospodařovaných certifikovaných lesů.
Další obtížnou otázkou je, co se s takovým umělým vánočním stromkem stane, když se nám přestane líbit nebo když se poškodí… Přírodní vánoční stromek se spálí nebo jde do kompostu – vrátí se do přírody v podobě organických sloučenin a oxidu uhličitého, z nichž byl vytvořen. Umělý vánoční stromek bude nutné zlikvidovat a bude nutné počítat s ekologickými dopady, včetně přidávání oxidu uhličitého z ropy do atmosféry.
(indi)
Komentáře